02.05.2017 14:06

V sobotu 29. dubna se slavil Mezinárodní den tance

V sobotu 29. dubna se slavil Mezinárodní den tance! Do akce, kterou koordinovala profesní taneční organizace Vize tance, se zapojilo 20 subjektů ze 14 českých a moravských měst. Návštěvníci akce zhlédli nespočet tanečních ukázek a vystoupení, tanečních filmů, zapojili se do desítek workshopů a diskuzí.

Opět jsme měli možnost připomenout si, jak skvělou součástí našeho života je tanec – to se projevilo i při tancování flashmobu, jehož choreografii si mohl každý nacvičit dopředu doma podle instruktážního videa. Stovky lidí tak učinily a s radostí si choreografii Jana Kodeta a Mathiase Deneux zatančily. V Praze účastníkům oslav nesebral radost z tance a pohybu ani déšť. Někteří zapojili do choreografie deštníky, ale nikdo si nenechal ujít příležitost zatančit si na živé vystoupení kapely Mydy Rabycad, která je autorem písně Just Dance, na níž se letos tančilo.

Jedinečnou atmosféru oslav Mezinárodního dne tance na náměstí Václava Havla v Praze streamoval hlavní mediální partner Česká televize. Nešlo však o jediné místo v Praze, kde se v sobotu tančilo. Několik set návštěvníků přilákal i program v Holešovicích před Výstavištěm a ve Veletržním paláci, ve Vnitroblocku nebo v experimentálním prostoru NoD. Pozornost upoutal i praktický workshop tanečně-pohybové metody a Feldenkrais metody se zaměřením na osoby trpící Parkinsonovou chorobou ve Studiu ALTA, který připravila Konzervatoř Duncan centre.

Další města, kde se Mezinárodní den tance slavil, nezaostávala za Prahou v bohatosti programu ani v počtu milovníků tance, kteří si zatančili již zmiňovaný flashmob. Ten měl nejvíc účastníků ve Valašském Meziříčí, kde si jej zatančili účastníci přehlídky tanečních oborů ZUŠ a tanečních skupin celého zlínského kraje.

„…Tanec komunikuje a rozšiřuje univerzální jazyk, plodí radost, krásu a pokrok v lidském vědění…“ zaznělo mimo jiné v poselství, které letos k Mezinárodnímu dni tance vydal Mezinárodní divadelní ústav. Z počtu účastníků oslav a jejich reakcí je jasné, že tato slova americké choreografky, tanečnice a inovátorky Trishy Brown jsou platná a výstižná.

Nezbývá než dodat, že Mezinárodní den tance v roce 2018 se bude slavit v neděli 29. dubna a pokud se do jeho oslav bude kdokoliv chtít jakkoliv zapojit stačí jen sledovat webové stránky www.danceday.cz a facebookové stránky Mezinárodního dne tance, určitě to bude stát opět za to! #Just Dance

Autor článku: Barbora Leskovjanová

V sobotu 29. dubna se slavil Mezinárodní den tance

Zprávy

23.02.2018

Návštěvnost Horáckého divadla Jihlava se loni meziročně opět zvýšila

Návštěvnost Horáckého divadla Jihlava se loni meziročně opět zvýšila. V hledišti usedlo přes 67.000 diváků. Je to asi o 2000 víc než v roce 2016 a takřka o 10.000 víc než v roce 2105. Divadelních premiér bylo loni devět, sedm činoher, pohádka a pohybové dokudrama. Soubor tvořený 20 herci ve stálém angažmá loni odehrál 11 představení mimo svou domovskou scénu, z toho dvakrát na Slovensku.

23.02.2018

Hudební skladatel a muzikolog Miloš Štědroň uvede sérii přednášek v Divadle Bolka Polívky

Skladatel, muzikolog, profesor Masarykovy univerzity a popularizátor hudební historie Miloš Štědroň patří k nejvýraznějším osobnostem českého hudebního života současnosti. Autor známých melodií z Balady pro banditu a hudby k dalším divadelním představením odhalí zájemcům v cyklu svých přednášek v Divadle Bolka Polívky zajímavosti o vzniku žánrů opery a muzikálu, zavzpomíná na tvorbu v divadle Husa na provázku a seznámí je s novodobými pojetími klasických oper.

23.02.2018

Vyšla publikace Dějiny Akademie múzických umění v Praze

Historická monografie se zaměřuje na organizaci studia a studijní systém a popisuje mocenské a institucionální mechanismy ovlivňující školu v jednotlivých etapách její existence od jejího založení Benešovými dekrety v roce 1946 až po počátek 90. let. Prostřednictvím vzpomínek pamětníků se současně snaží zachytit i subtilní rovinu bytí na škole a možností studia a tvorby.