08.08.2017 09:12

Turnov si pro divadlo vybral variantu se sklem a kovem

Turnov si pro podobu přístavby divadla, jejíž cena by neměla přesáhnout 35 milionů korun, vybral návrh architekta Josefa Pleskota. Je založený na skle a kovu, řekla místostarostka města Jana Svobodová (ANO).

Budova divadla je sice v relativně dobrém stavu, problém je ale v zázemí. Prostor šaten je malý, nedostatečná je kapacita toalet i místo, kde se mohou diváci o přestávce nebo po představení spolu pobavit. Vyřešit by to měla plánovaná dostavba, kterou chce město zahájit v roce 2019 nebo 2020. Její podobu vybírali zastupitelé ze dvou studií. Turnov přímo oslovil dva uznávané architekty, vedle Pleskota ještě Ladislava Lábuse. „Obě studie byly velmi kvalitní a dle mého názoru obě by byly pro Turnov přínosem. Zastupitelé se nakonec přiklonili k méně klasické variantě,“ uvedla Svobodová.

Konzervativní ve vztahu k budově divadla byl Lábusův návrh, studie Pleskota je podle starosty Tomáše Hockeho (Nezávislý blok) více odvážnější, možná až ztřeštěná. „Skýtá však určité výzvy: uplatnění soudobé architektury v městské památkové zóně, konstrukční řešení detailů a materiálů, urbanistický vstup do veřejného prostoru, neotřelé vnímání foyeru divadla se všemi společenskými aspekty, variantami využití,“ napsal starosta v podkladech pro zastupitelstvo.

Pleskot by měl nyní vypracovat projektovou dokumentaci a zapracovat do ní připomínky města. Jde například o vyřešení zastínění interiéru, vyřešení veřejného prostoru před divadlem s ohledem na dopravu či dořešení zadní přístavby šaten.

Turnovské divadlo s kapacitou 310 míst patří mezi nejstarší kamenná v republice. Pro ochotníky ho postavila v roce 1874 místní záložna, stavělo se jako zmenšená kopie Prozatímního divadla v Praze.

Základem programu jsou divadelní abonentní představení v podání známých souborů z celé země a Turnovské hudební večery. Na představení má předplatné každoročně zhruba 100 lidí. Pravidelně se v divadle také konají dětská divadelní představení, vystupují školáci a divadlo je využíváno i místními amatérskými soubory. V divadle se také každoročně konají dvě divadelní přehlídky s regionálním přesahem – Turnovský drahokam a Modrý kocour.

Kulturní centrum Turnov – divadlo

Autor článku: ČTK: knt, abz

Turnov si pro divadlo vybral variantu se sklem a kovem

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.