07.12.2016 11:10

Úchvatný Louskáček z Mariinského divadla ohlásí advent v českých kinech

Po Popelce v režii Australského baletu uvede cyklus Balet v kině v předvánočním čase další pohádkový příběh pro celou rodinu. Tentokrát v podání proslulého baletního souboru z Mariinského divadla v Petrohradě, známého už z dob SSSR jako Kirov Ballet. Jeho fenomenální světové renomé, na němž staví i současný baletní ansámbl, tkví v precizní technice, dechberoucím uměleckém projevu a neskonalé úctě k tradicím a velikánům minulosti, jakým byl třeba Marius Petipa. Záznam Louskáčka z roku 2011 uvedou v adventním čase pražská kina Bio Oko, Dlabačov a Modřanský biograf, i několik mimopražských kin, například uherskohradišťská Hvězda či šumperské Oko.

Alina Samova oplývá zralou ženskou krásou, aniž by však zároveň ztrácela hravou jiskřivost a mladičkou svěžest dětství,“ napsali o její hlavní ženské roli Kláry v Louskáčkovi New York Times a vyzdvihli i její virtuózní taneční styl. V roli Louskáčka zase exceluje Samovské vrstevník a nositel mnoha talentových ocenění Vladimir Shklyarov. U něj kritici poukazují na vrcholnou fyzickou sílu a aristokratický šarm propojený s mladistvou vášnivostí. Jako pohádkový Louskáček – Klářina hračka i průvodce fantaskním světem – čítá mnoho mimořádných baletních čísel, ať již po Klářině boku, v přeměně z hračky v prince či v boji se zlým Myším králem a jeho armádou.

Pohádka, nebo jen sen?

Představení Louskáčka v Mariinském divadle je věrnou ozvěnou dávné verze z roku 1934, jak ji tehdy pro první petrohradskou scénu nastudoval legendární choreograf Vasily Vainonen. Ten je v rámci příběhu o Louskáčkovi označován jako první, kdo Klářina dobrodružství v pohádkové zemi nechal vyústit v pouhý Klářin sen se skokem zpět do reality. Znamenitý choreograf byl známý také tím, že do dětských rolí Kláry a Louskáčka obsazoval dospělé tanečníky. Vainoneho Louskáček patří k vůbec nejvíce oceňovaným jevištním realizacím tohoto nádherného baletu v celé taneční historii. Četné nápady z něho v průběhu 20. století čerpali pro své vlastní nastudování velmistři jako např. Michail Baryšnikov.

Čajkovskij pod geniální taktovkou

Co je také na tomto záznamu Louskáčka z Mariinského divadla opěvováno, je dirigent Valerij Gergiiev. Výsostný maestro, který Čajkovského překrásnou hudbu dokázal přednést naživo v prostoru divadla natolik vášnivě, hutně a pestrobarevně, až se mnozí renomovaní baletní recenzenti shodují, že ji lze těžko překonat jakkoli vyšperkovanou hudební nahrávkou.

Louskáček s espritem dávných a živelností současných géniů z Mariinského divadla zkrátka slibuje pohádkovou podívanou, která vyvolá konejšivého i svátečního ducha Vánoc u diváka každého věku – ať je mu teprve osm, nebo již osmdesát let.

www.baletvkine.cz
www.vicnezfilm.cz
www.facebook.com/vicnezfilm

Autor článku: Zuzana Raušová

Úchvatný Louskáček z Mariinského divadla ohlásí advent v českých kinech

Inscenace

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.

18.10.2017

Švandovo divadlo uvede Lámání chleba, hru o přátelství v dobách nesvobody

Kolik a co všechno chceme zaplatit za přátelství, slušnost nebo odvahu? Nejen na to odpoví původní česká hra Lámání chleba, drama pojednávající o třech kamarádech, proměnách moravského venkova a také šedesáti letech české historie. Přímo pro pražské Švandovo divadlo ho napsal Josef Holcman.

18.10.2017

Zdeněk Dušek v Pardubicích nastudoval komedii Z postele do postele

Po nedávné premiéře hry Commedia finita v komorním prostoru Malé scény ve dvoře přichystalo Východočeské divadlo Pardubice další novinku. A opět to bude žánrem komedie, tentokrát ji však divadlo uvede na velkém jevišti Městského divadla, kde režisér Zdeněk Dušek právě finišuje s přípravami brilantní situační komedie anglického dramatika s profesí herce a režiséra Alana Ayckbourna nazvané Z postele do postele.