18.06.2008 00:00

Unikátní divadlo pro nevidomé na festivalu Apostrof!

Teatro Carpa Carlos Ancira, Puebla, Mexiko; Pablo Moreno: Dům touhy (divadlo pro nevidomé).

Divadlo DISK, pondělí 30. června 2008 ve 20.00 hodin v rámci X.mezinárodního festivalu nezávislých divadel APOSTROF PRAHA 2008. Představení je určeno pouze pro 60 návštěvníků. Přednost mají nevidomí návštěvníci, jímž je představení určeno. Teatro Carpa Carlos Ancira a pořadatelé festivalu Apostrof děkují za pochopení tohoto opatření.

TEATRO CARPA CARLOS ANCIRA z Puebla v Mexiku přiváží do Prahy svůj ojedinělý projekt „divadla“ pro slepé s názvem “The Desires’ House” – “Dům touhy“, který předvedl doma i v mnoha zemích světa. počet repríz již dosáhl čísla jeden tisíc!! Festival APOSTROF se již od roku 2006 marně pokoušel toto představení získat do svého programu. Také Divadlo C.Ancira projevovalo velký zájem, přivézt do Prahy svůj exkluzivní projekt divadla pro nevidomé publikum. Letos se mu konečně podařilo najít sponzory na tuto dlouhou mezikontinentální cestu. A vy teď máte jedinečnou příležitost pokusit se být mezi šedesáti šťastnými návštěvníky v početně limitovaném hledišti. Představení Domu touhy je složeno ze tří částí. Úvodní - vysvětlující (10 minut), vlastní představení (60) a na závěr „kulatý stůl“ - diskuse herců s publikem. Projekt je zajímavý už svým vnějším uspořádáním. Lidé sedí v kruhu kolem arény, v níž se představení odehrává. Z mnoha důvodů je vzhledem k jedinečnosti projektu maximální počet „diváků“ omezen na šedesát. Zcela původně tvořili publikum výhradně nevidomí, pro něž byl projekt realizován a jímž byl určen. Později tvůrci zapojili „do hry“ i publikum bez vady zraku, ale se zavázanýma očima! Bezpodmínečnou přednost vstupu mají vždy nevidomí, což my, jako pořadatelé, ctíme a ke splnění této podmínky jsme se s plný pochopením zavázali.

*

„Dům touhy“ probouzí aktivitu všech lidských smyslů – kromě zraku. Publikum je provázeno vypravěčem (v zahraničí tlumočníkem), který popisuje, co obvykle vidí publikum na vlastní oči, tedy „fyzickým“ zrakem. Nepopisuje však děj, neboť představení je smyslovým experimentem, v němž budete s rozvíjející se zápletkou schopni děj vnímat „duševním“ či „vnitřním“ zrakem, tedy všichni – vidící i nevidomí – budete procházet podobným procesem. Nápad vytvořit tento projekt má i své sociální pozadí. Nejen že přispívá ke kulturnímu i ekonomickému rozvoji nevidomých, ale činí lidi, kteří mají dar zraku, citlivějšími a uvědomělejšími ve vztahu ke slepcům. Po zhlédnutí produkce tito lidé lépe rozumějí situaci zrakově handicapovaných, lépe rozumějí, jak slepí cítí a chápou svět. Ocení také své zdravé smysly, budou si jich více vážit. Pro tyto aspekty je Dům touhy typem inscenace nabízející divadlo, které si mohou plně užít vidomí i nevidomí. Divadlo, které naučí člověka nepovažovat své zdravé oči za samozřejmost.

*

Je-li „divadlo“ od slova „dívat se“, jak mohou nevidomí sledovat děj a porozumět mu? Právě otázce, jak toho dosáhnout bez nutnosti „vidět“ scénické prvky jako scénografii, masky, kostýmy, herecká gesta a podobně, museli tvůrci vyhledat a vytvořit nejrůznější metody, které pak daly vzniknout avantgardnímu divadelnímu projektu. Pomáhali jim oční lékaři, psychologové, muziko-terapeuti, spisovatelé, herci a samozřejmě nevidomí. Jako mizanscénu, která by byla schopná přenést na publikum akce a emoce hry, zvolili dekadentní cirkusové prostředí. V něm Supermacho – silák a majitel cirkusu, Big Laughter - věčně opilý klaun, sirotek Oidipus – provazochodec a Tinny Bell - cirkusový trpaslík prožívají svoji každodenní realitu, triumfy i prohry, sní své sny a spřádají své touhy. Až se jednoho dne dostanou do neštěstí, které je téměř zničí, ale zároveň ukáže pravdu. Tu pravdu, kterou nelze vidět očima. Cirkus je zde metaforou života člověka s jeho nesplněnými touhami, s jeho fyzickou i duševní či intelektuální slepotou. Ale všichni víme, že život jde dál. A „show must go on…“.

*

Soubor Carlos Ancira byla založen v roce 1990 s hlavním cílem vytvořit kreativní divadelní umění v celé jeho různorodosti. Od počátku činnosti inscenovali vlastní texty, vyráběli kostýmy a loutky, měli vlastní produkci. V dnešní době má na repertoáru přes dvacet inscenací a unikátním projektem Divadlo pro slepé, s nímž procestoval celé Mexiko a vystoupil na mnohých zahraničních festivalech; USA (2004), Izrael a Kolumbie (2005), Tajwan, Kuba, Chile (2006). Divadlo má od konce roku 2004 v Pueblu svou vlastní scénu, kde hraje pravidelně každou sobotu večer.

Rezervace vstupenek v programu festivalu na http://apostrof.scena.cz  

e-mailem: mfiserova@nazabradli.cz 

Předprodej a prodej vstupenek v pokladně Divadla v Celetné, Celetná 17, Praha 1.

Při velkém zájmu nevidomých se festival pokusí projednat s divadlem specielní zadané představení (např. pro SONS).

V případě potřeby volejte ředitele festivalu p. Akrama Staňka, tel. 773 226170, e-mail: akram.stanek@seznam.cz

Zdroj: apostrof2008@seznam.cz

Autor článku: Informace z divadel