13.09.2017 09:31

Unikátní filmový dokument o posledních letech života herečky Luby Skořepové

SAMA je film o staré ženě, která zůstala na všechno sama. Odehrává se pouze v jejím bytě. 92letá herečka je jeho jedinou aktérkou. Zájem divadel slábne, a tak se rozhodne, že její poslední šancí, jak se vrátit na jeviště, je zprodukovat si představení sama. Pomocí svého mobilního telefonu zařizuje pronájem sálu, shání režiséra a kolegyni, která by s ní ve hře vystupovala. Objektiv kamery se stává jediným svědkem leckdy zoufalé snahy přesvědčit svět, že za to ještě stojí. Během nelehkého procesu zkoušení ze svého bytu neustále volá o pomoc. Zamýšlí se nad touhou po uznání, smyslem života i blížící se smrtí. 

Luba Skořepová vnímala tento film jako svoji poslední práci před kamerou a snažila se v něm popsat roky svého života, kdy se cítila osamocena. Vzhledem ke svému naturelu se ale nevzdala a stále bojovala o svoji seberealizaci.

„Když viděla první sestřih filmu, byla nadšená a stala se hlavním motivátorem celého štábu. Neustále všem telefonovala (protože dle jejích slov, kdyby to nedělala, tak by nikdy nic v jejím životě nevzniklo) a kontrolovala, jak se na dokončení filmu pracuje,“ říká režisér filmu Otakar Faifr a dodává: „Když jsme jí oznámili, že do filmu koprodukčně vstoupí Česká televize, ležela už delší dobu na LDN. Byla nadšená. Na chvíli se do jejích očí vrátila jiskra, která pomalu vyhasínala. Druhý den nás opustila. Sama ale věděla, že to není na dlouho. Opět se vrátí na jeviště před publikum, které ji tak milovalo.“   

Autoři filmu vnímají tento film jako skvostné monodrama skvělé herečky, která i po svém odchodu má stále divákům co říct. Proto se rozhodli pro alternativní distribuci zaměřenou především na divadelní sály po celé ČR a pomyslně tak Lubu vrátit zpět na jeviště. Premiérová uvedení v těchto sálech budou 21. 9. 2017 u příležitosti oslavy nedožitých Lubiných narozenin. Dále producent plánuje film prezentovat na tuzemských i zahraničních filmových festivalech a v menších kinech v ČR.

Oficiální premiéra filmu proběhne 21. 9. 2017 od 19:00 v Divadle Rokoko, které je jednou ze scén partnera filmu Městských divadel pražských, kde Luba působila a dostávala skvělé herecké příležitosti. Před premiérou ještě proběhne v Divadle Rokoko od 18:00 tisková konference za přítomnosti tvůrců, koproducentů a partnerů filmu.

„Naším cílem a Lubiným přáním bylo také upozornit na téma samoty lidí ve stáří a na to, jak je důležité neztratit smysl a nepřestat být aktivní,“ říká výkonná producentka Anna Miklošová a dodává: „Oslovili jsme proto různé partnery včetně Nadace Taťány Kuchařové – Krása pomoci, která pomáhá seniorům. Téma samoty lidí ve stáří je pro ně velmi důležité, a proto se okamžitě rozhodli nás podpořit.“
„My jsme se přidali k projektu až po natočení materiálu. Oslovila mě výkonná producentka Anička, která mě naprosto přesvědčila o tom, že tento film musí vzniknout. Rozhodli jsme se proto hned přiložit ruku k dílu,“ říká Michaela Stachová, ředitelka Nadace Taťány Kuchařové – Krása pomoci.

Za filmem SAMA stojí hodně lidí, ale hlavními čtyřmi hybateli jsou Luba Skořepová, režisér Otakar Faifr, střihač Michal Novák a výkonná producentka Anna Miklošová. Koproducentem filmu se stala Česká televize. Vedoucí Filmového centra Helena Uldrichová a kreativní producentka Věra Krincvajová se významně zasloužily o to, že se film podařilo dokončit. 

www.mediaoffline.cz/sama

www.facebook.com/Samafilm/

Autor článku: Zuzana Vernerová

Unikátní filmový dokument o posledních letech života herečky Luby Skořepové

Zprávy

19.01.2018

Výstava ukazuje herečku Vlastu Fialovou jako ženu mnoha tváří

Jako ženu mnoha tváří a mimořádného talentu představuje herečku Vlastu Fialovou nová komorní výstava v Dietrichsteinském paláci v Brně. Moravské zemské muzeum ji připravilo ke dvěma výročím. Herečka celoživotně spjatá s Brnem by 20. ledna oslavila 90. narozeniny, 13. ledna uplynulo 20 let od její smrti.

18.01.2018

Pozvánka na slavnostní uvedení knihy Stůňu touž nemocí – Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisů

Slavnostní uvedení knihy Stůňu touž nemocí – Julius Zeyer a Jan Lier v zrcadle vzájemných dopisůproběhne symbolicky 29. ledna, ve výroční den úmrtí Julia Zeyera. Od 18 hodin vás v Café Montmartre (Řetězová 7, Praha 1) čeká čtení z dopisů v podání Karla Dobrého a Cyrila Dobrého a houslové sólo ze Sukovy scénické hudby k Radúzovi a Mahuleně, které zahraje Lucia Fulka Kopsová. Úvodní slovo bude mít a večerem provede profesor Přemysl Rut. 

18.01.2018

Vyberte nejlepší taneční výkony a choreografii na loňský rok

Internetový portál Opera Plus spustil už pátý ročník čtenářského hlasování o nejlepších tanečních výkonech a choreografii v uplynulém roce. V nejnovějších nominacích mají největší zastoupení baletní soubory Národního divadla v Praze, Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a Divadla J. K. Tyla v Plzni, šanci uspět má ale i celá řada nezávislých tvůrců.