03.10.2017 12:15

Ústecké Činoherní studio uvádí první premiéru sezónyŽivot je krásnej

Prvním titulem, jímž se hlásí ústecké Činoherní studio do své 46. sezóny, bude původní česká hra Život je krásnej dramatika Karla Františka Tománka napsaná na tělo Činoherního studia. Je to příběh o krásných lidech, kteří žijí krásné životy. Někdy se jim ale stane, že tento pocit nemají. To ale není důvod k rezignaci. Jako bytostní hledači v tom spatřují další výzvu. Nikdy, za žádných okolností se nevzdávají. Což bývá nejen zábavné, ale občas i trochu smutné. Ostatně jako život sám. Hru ve světové premiéře uvede Činoherní studio v pondělí 16. října v rámci divadelního festivalu KULT. Pražská premiéra proběhne záhy po ústecké a to ve středu 18. října v Divadle v Celetné.

 „Bylo to v době, kdy jsem bral hodně stopaře. Když nastoupili, řekl jsem jim: „Svezu vás, ale chci za to příběh“ – a oni vyprávěli. Něco jsem si zapsal, něco domyslel a nechal jsem to být,“ vysvětluje autor a režisér Karel František Tománek svoji inspiraci k sepsání hry Život je krásnej. Tománek pro svůj text hledal podněty i v žánru magického realismu a nezastírá, že jedním velkým inspiračním zdrojem mu bylo jeho rodné Ústí nad Labem: „Bylo mi patnáct a divadlo mi udělalo díru do hlavy. To, co jsem viděl, i to co se dělo kolem divadla: po představení a tak. Ústí je magické. Někdo říká: zdevastované, vykořeněné a já nevím co ještě. Pro mě je magické.“ Karel František Tománek, jenž se tentokrát zhostil i režie, vedle stálých členů hereckého souboru Činoherního studia Marty Vítů, Anny Fišerové, Adama Ernesta, Matúše Bukovčana či Jaroslava Achaba Haidlera do hry obsadil tři hostující herečky – Evu Vrbkovou, Barboru Milotovou a Natálii Drabiščákovou.

Nejbližší Tománkovou spolupracovnicí byla dramaturgyně Činoherního studia Dagmar Haladová. „Divák může očekávat příběhy ze života v netradičním prostoru a čase. Stane se nezaujatým pozorovatelem situací, vlastně bude součástí laboratoře života,“ přibližuje Haladová, co se chystá na diváka. Scénografii měl na starosti Dáda Němeček, jenž v minulosti spolupracoval například s Dejvickým divadlem či s Divadlem Na zábradlí.  Jeho scéna se hodně opírá o motiv prorůstání rostlinné říše do lidského společenství. Civilní kostýmy navrhla výtvarnice Zorka Velková. Autorem scénické hudby je Marek Doubrava, v minulosti člen kapely Tata Bojs a v současnosti vyhledávaný divadelní hudebník.

www.cinoherak.cz

Autor článku: Petr Kuneš