29.03.2017 11:09

V Divadle loutek je opět živo – chystá se premiéra plná jablíček i krajská přehlídka dětského divadla

Divadlo loutek Ostrava čeká v příštím týdnu nabitý program. V pátek 7. dubna proběhne na hlavní scéně od 17 hodin premiéra nově nastudované inscenace režiséra Martina Tichého Středa nám chutná. Divadlo navíc v pátek 7. a v sobotu 8. dubna spolupořádá dvoudenní krajskou přehlídku dětského divadla Ostravská Lokálka.

Autorskou dvojici Martin Tichý a Vítek Peřina diváci ostravského loutkového divadla již znají díky inscenaci Hodina Komenského, kterou autoři pro divadlo nastudovali v roce 2015. Tentokrát zpracovali populární dětskou knihu spisovatelky Ivy Procházkové s názvem Středa nám chutná. Hra vypráví o holčičce Cilce z dětského domova Slunečnice, který řídí vlídná paní ředitelka Pralinka. Vládne v něm milý zmatek a děti se tam cítí šťastné. S Cilkou navíc do domova přišla malá zvláštnost – holčičce totiž na hlavě roste jablůňka. A když je Cilka ve Slunečnici šťastná, jablůňka plodí sladká jablka.

Příběh o tom, že být odlišný neznamená být horší, nebo lepší než ostatní, režíruje Martin Tichý, jevištní adaptaci připravil dramaturg libereckého Naivního divadla Vítek Peřina, poetickou a hravou hudbu složil Pavel Helebrand a o scénu a loutky se postaral výtvarník Pavel Brejcha.

Kromě páteční premiéry se Divadlo loutek Ostrava chystá také na krajskou přehlídku dětského divadla. Akce s názvem Ostravská Lokálka bude probíhat na hlavní i alternativní scéně od 7. do 8. dubna. Organizátorem přehlídky je spolek THeatr ludem, spoluorganizátorem pak Divadlo loutek Ostrava.

Ostravská Lokalka je postupové kolo celostátní přehlídky dětského divadla Dětská scéna 2017 a jeho smyslem je prezentace dětských divadelních souborů, předávání zkušeností a vzájemná inspirace všech zúčastněných z řad dětí i pedagogů. Součástí přehlídky budou besedy a tvůrčí dílny. Přehlídka je přístupná nejen samotným souborům a pedagogům, ale také zájemcům z řad veřejnosti.

www.dlo-ostrava.cz

Autor článku: Klára Šebestová

V Divadle loutek je opět živo – chystá se premiéra plná jablíček i krajská přehlídka dětského divadla

Inscenace

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.

18.10.2017

Švandovo divadlo uvede Lámání chleba, hru o přátelství v dobách nesvobody

Kolik a co všechno chceme zaplatit za přátelství, slušnost nebo odvahu? Nejen na to odpoví původní česká hra Lámání chleba, drama pojednávající o třech kamarádech, proměnách moravského venkova a také šedesáti letech české historie. Přímo pro pražské Švandovo divadlo ho napsal Josef Holcman.

18.10.2017

Zdeněk Dušek v Pardubicích nastudoval komedii Z postele do postele

Po nedávné premiéře hry Commedia finita v komorním prostoru Malé scény ve dvoře přichystalo Východočeské divadlo Pardubice další novinku. A opět to bude žánrem komedie, tentokrát ji však divadlo uvede na velkém jevišti Městského divadla, kde režisér Zdeněk Dušek právě finišuje s přípravami brilantní situační komedie anglického dramatika s profesí herce a režiséra Alana Ayckbourna nazvané Z postele do postele.