14.06.2016 10:14

V Divadle Pod Palmovkou uvedou inscenaci o životě s tloušťkou

V produkci společnosti Indigo Company se na pódium pražského Divadla Pod Palmovkou dostane hra významného současného dramatika Neila LaButa Tlustý prase. Vypráví příběh lásky, ve kterém hlavní hrdinka má jedinou vadu, a to jsou kilogramy navíc. Hra dramatika, který se nekompromisně věnuje společenským tématům, o nichž lidé mnohdy slyšet nechtějí, se v Česku hrála již ve třech divadlech. Se společností Indigo Company ji režíruje Petr Mikeska, který ji postavil již v divadle v Mladé Boleslavi. Premiéra bude 21. června.

„Za rozhodnutím režírovat hru znovu byla moje touha zkusit si, jestli text a inscenaci, která pro mě byla výrazná, jsem schopen udělat jinak a podívat se na ni jinak. Dělal jsem vše pro to, abych nevykrádal sám sebe,“ řekl dnes Mikeska novinářům.

Američan Neil LaBute patří k nejvýznamnějším současným dramatikům a filmovým tvůrcům. „Sám je plnoštíhlý, ví, co dělá, pozoruje, co se ve společnosti děje,“ říká režisér. Podle jeho vlastního průzkumu si prý většina oslovených lidí myslí, že na vzhledu, respektive na tloušťce či hubenosti lidem nezáleží. „Přitom v časopisech a v televizi to vypadá jinak, a existují dokonce studie, že u soudu při stejném prohřešku tlustý člověk dostane vyšší trest a při pracovním pohovoru hubenější uspěje lépe… Téma inscenace je velmi aktuální,“ uvedl Mikeska.

Hra je komedií, nikoli ale laskavou, je podle něj velmi nekompromisní. „Snažíme se Helenu představit jako ženu, která je vtipná, společenská, kila ji dokonce sluší, ale má jedinou vadu – má právě ta kila navíc,“ říká. Přestože hra nikoho nesoudí, je podle něj zlá. „Jmenuje se to Tlustý prase, protože ta hra je zlá – ti zdánlivě dokonalí, štíhlí lidé hrdinku hry vidí jako cosi odpudivého, co mezi nimi nemá vůbec nic dělat a kazí i jejich prostředí,“ vysvětluje. Dodává, že postavy ve hře nejsou jen postavami, ale zástupci určitých typů či světonázorů.
Nejde podle něj ani tak o to, jestli jde o člověka obézního, s jinou sexuální orientací či s tělesným handicapem. „Je to prostě o jinakosti a o tom, co umí tahle společnost s jinakostí dělat. Dnes není konflikt člověka s člověkem, státu se státem, ale kultury s kulturou, zažíváme to každodenně, je to o toleranci. Je to do jisté míry klišé, ale když to představíme přes silný příběh, není to klišé. Divadlo dnes nemůže vychovávat, ale může ukázat něco, co má společenský přesah. Za to mám Neila LaButa rád,“ míní režisér.

Indigo Company založily v roce 2013 Jana Trojanová, která hraje hlavní hrdinku, Tlustý prase, a Lilian S. Fischerová. Ta ztvárnila druhou hrdinku hry Jeannie. Toma, muže, o kterého ve hře jde, alternují Ondřej Rychlý a Michael Vykus. V inscenaci je ještě myšlenkový a filozofický protihráč Heleny – postavu Cartera alternuje Tomáš Novotný a Martin Kraus.

http://www.podpalmovkou.cz/ 


Autor článku: ČTK: hrm, rot

V Divadle Pod Palmovkou uvedou inscenaci o životě s tloušťkou