09.03.2016 14:56

V Olomouci vznikne nová divadelní scéna

V Olomouci vznikne v příštím roce nová profesionální divadelní scéna. Ponese název Divadlo pro Hanáky, zázemí najde v kulturním a společenském ArtUm centru v Sokolské ulici. Divákům se představí v oblasti činohry, operety a komické opery a moderního tance. ČTK to dnes řekl ředitel centra Jiří Nebenführ. Nová divadelní scéna je jedním z plánů centra, které nyní slaví první rok své existence.

„Divadlo jako studiový prostor nabídne v malé formě produkci, která má za cíl doplnit chybějící program pro střední vrstvy, ale nejen pro ně. Bude mít jako jediná scéna dlouhodobý dramaturgický plán s tříletým obdobím, kde všechny tituly budou dopředu zveřejněny pro celou divadelní obec,“ uvedl ředitel centra a zároveň herec Moravského divadla Jiří Nebenführ.
Divadlo by podle něj mělo zpočátku spolupracovat s profesionálními umělci z Moravského divadla, ale i s herci z brněnských a severomoravských scén. „Do pěti let se musí divadlo stabilizovat a mít svou stálou podobu,“ podotkl Nebenführ. V Olomouci bude nové scéně konkurovat nejen Moravské divadlo Olomouc, ale i alternativní Divadlo Tramtarie či Divadlo na cucky. Podle ředitele ArtUm centra by si nové divadlo mělo najít vlastní cestu, představovat by mělo typ městského divadla, které by se od klasického repertoáru postupně dostalo k autorskému divadlu.

Kulturní a společenské ArtUm centrum s Kavárnou Déjavu se v Olomouci otevřelo před rokem, prostor dává živému umění a společenským aktivitám. Během roku zde vystoupila řada umělců z Česka i zahraničí, velký prostor zde dostávají i olomoučtí umělci. Kromě hudebníků zde uvedlo dvě premiéry svých inscenací také Hudebně dramatické Studio při Moravském divadle.
Centrum disponuje víceúčelovým sálem s kapacitou až 200 míst na sezení, jevištěm s hrací plochou pro menší studiové projekty a koncerty. Letos na jaře dostane konečnou podobu také zahrada, kde se budou moci odehrávat také hudební i divadelní venkovní produkce. V samotném průchodu domu se na konci března otevře knihovna, která zdarma umožní komukoliv z návštěvníků si vzít, půjčit nebo přinést knihu, půjde o takzvanou Knihovnu na ulici.

www.artumcentrum.cz 


Autor článku: ČTK: ftv, hj