28.01.2016 10:18

V Opavě divadelníci nacvičují Gogolovu Ženitbu

Slezské divadlo v Opavě uvede v neděli 31. ledna premiéru inscenace Nikolaje Vasiljeviče Gogola Ženitba. Režie se ujal režisér Ivan Misař, který pracuje s překladem Leoše Suchařípy. ČTK to dnes řekla dramaturgyně divadla Alžběta Matoušková.

„Ženitba pochází z roku 1842 a dodnes se těší oblibě zejména pro výstižné, až groteskní zpodobnění lidských charakterů,“ řekla mluvčí. Dodala, že dnes už klasická ruská komedie inspirovala mimo jiné také českého skladatele Bohuslava Martinů, který v roce 1952 podle Gogolova námětu zkomponoval stejnojmennou komickou operu.
V Opavě se Ženitba hrála naposledy v roce 1976. Před čtyřiceti lety inscenaci režíroval Jan Růžička ve starším překladu Bohumila Mathesia. „Nyní se ke hře vracíme se skvělým překladem Leoše Suchařípy. Hru nastuduje Ivan Misař na scéně a v kostýmech Samihy Malehové,“ doplnila Matoušková.

Opavské publikum se v hlavních rolích může těšit na Terezu Bartošovou jako vdavekchtivou, ale nerozhodnou Agátu, Hanu Vaňkovou jako její tetu Arinu a Ivanu Lebedovou jako neodbytnou dohazovačku Teklu. Agátiny nápadníky ztvární Martin Táborský, Daniel Volný a Martin Valouch. V roli Podkolatova se představí Jakub Stránský. Dále hrají také Michael Stalmach, Kamila Srubková a Kostas Zerdaloglu.

www.divadlo-opava.cz 

 

Autor článku: ČTK: dvc, gcm

V Opavě divadelníci nacvičují Gogolovu Ženitbu