19.06.2017 10:58

V Pardubicích se rozloučí s Topolovým Koncem masopustu

Východočeské divadlo na konec sezóny naplánovalo nejen premiéru Rasputina, ale také derniéru Konce masopustu, kterou uvede ve středu 21. června. Úplně poslední reprízu však uvidí až pražští diváci po prázdninách v Divadle v Dlouhé.

Vrcholné dílo dramatika, básníka a překladatele Josefa Topola s pardubickým souborem nastudoval režisér Břetislav Rychlík, jenž byl autorovým osobním přítelem a natočil s ním televizní cyklus Zblízka. V hlavních rolích hrají Martin Mejzlík, Milan Němec, Petr Borovec, Jana Ondrušková, Josef Pejchal a v neposlední řadě samozřejmě i masopustní maškary.

Básnické drama o ohroženosti přirozených lidských hodnot se odehrává na konci masopustního veselí. Nekončí však jen masopust s průvodem maškar, ale také socialistická kolektivizace vesnice. „O politiku nám však v naší inscenaci tolik nešlo. Podstatné jsou především mezilidské vztahy ve všech svých rovinách a otázky, které se po generace opakují. Sledujeme souboj jedince se společností ve vypjaté chvíli, čili nahlížíme do běžného lidského života,“ říká dnes již bývalý dramaturg pardubické scény Zdeněk Janál.

Klíčovým tématem hry je dle režiséra faustovský zápas o duši člověka. „Zdali člověk obstojí sám, aniž by se definoval jako nějaký hrdina, jestli obyčejný člověk z venkova obstojí proti takovému šílenství, jaké představoval komunismus – a za ten si v dnešní době můžeme dosadit cokoliv. Skupina, masa lidí útočí na jednoho člověka, který je ale špatným svědomím všech těch ostatních – znali se, vyrůstali spolu a najednou stojí proti sobě! A v této hře je pak ten zásadní prvek rituální, který je divadelně fascinující – antický chór v podobě českého masopustu. Je tam nejen jazyk, ale také příběh, vyprávěný zcela moderně – tolik paralelních dějů najednou!“ upřesňuje Břetislav Rychlík.

Josef Topol (1. dubna 1935 – 15. června 2015), rodák z Poříčí nad Sázavou a bytostný znalec českého venkova, napsal toto mimořádně poetické, a zároveň jadrně zemité drama v roce 1962. Ve Východočeském divadle bylo uvedeno rok poté v režii Jaroslava Novotného a Heleny Glancové a hráli ho herci, kteří nemohou upadnout v zapomenutí – Anna Ferencová, Eliška Kuchařová, Bohumila Dolejšová, Josef Somr, Pavel Landovský, Petr Skála, Vladimír Ptáček, Alexej Gsöllhofer a další.

Současná inscenace Konce masopustu měla na pardubickém jevišti premiéru 27. února 2016. Autor se jí bohužel nedočkal, ale o přípravách inscenace věděl a tvůrci ho ještě stihli potěšit osobní návštěvou krátce před tím, než se musel uchýlit do nemocnice, odkud se již nevrátil. Derniéra Konce masopustu bude 27. reprízou a uskuteční se 16 měsíců od premiéry. Na tak krásnou hru a inscenaci smutně krátký život. Na tak složité drama úctyhodný život!

http://www.vcd.cz/

Autor článku: Radek Smetana

V Pardubicích se rozloučí s Topolovým Koncem masopustu

Inscenace

19.10.2017

Mladoboleslavské divadlo uvede inscenaci Deburau

První premiérou nové divadelní sezony v městském divadle v Mladé Boleslavi bude inscenace Deburau. Autory původního scénáře jsou dramaturgyně Lenka Smrčková a režisér Pavel Khek. Inscenace Deburau je volně inspirována životním příběhem nejslavnějšího mima s českými kořeny.

19.10.2017

Britská inspirace českého Saturnina ožije na Kampě

Dokonalá pitomost – tak se jmenuje hra britských autorů Davida a Roberta Goodalových ověnčená Cenou Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku, kterou v neděli 22. října uvede poprvé na českých jevištích Divadlo NaHraně na pražské Kampě. Novinka oživuje populární dvojici charismatického gentlemana Bertieho Woostera a jeho vychytralého, sarkastického sluhy Jeevese, které přivedl na svět známý britský humorista Sir P. G. Wodehouse.

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.