18.04.2016 09:15

V podzemí přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně se uskuteční divadelní představení

V netradiční divadelní sál se na konci dubna promění spleť podzemních chodeb přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně na Šumpersku. Herci z ostravského Divadla Petra Bezruče tam představí hru Václava Havla Audience. Divadelní představení bude u příležitosti 20. výročí zahájení provozu elektrárny, řekl ČTK mluvčí energetické skupiny ČEZ Vladislav Sobol. Audience na Dlouhých Stráních zahájí festival Dream Factory Ostrava.

Havlova Audience bude v útrobách elektrárny Dlouhé Stráně uvedena dvakrát. Kromě inscenace pro hosty a bývalé zaměstnance elektrárny připravilo její vedení mimořádné představení také pro veřejnost. „Uskuteční se v sobotu 30. dubna odpoledne a následovat bude společný výjezd diváků autobusem k horní nádrži elektrárny, takže chystáme hned dva netradiční zážitky na jediné odpoledne,“ uvedl Sobol.
Netradiční představení odehrají herci zhruba 130 metrů pod povrchem masivu kopce a 300 metrů od vstupu do větrací štoly. „Improvizované divadélko vyroste u vstupu z větrací štoly do kaverny transformátorů, tedy v místech, do kterých se účastníci exkurzí běžně nedostanou,“ řekl ředitel elektrárny Vítězslav Chmelař.
V hlavní roli sládka se představí ostravský herec Norbert Lichý, držitel ceny Thálie. „Audience se mi hraje opravdu dobře. Jednak proto, že je bravurně napsaná, a taky proto, že paměť národa je třeba oživovat a oživovat snad donekonečna,“ řekl Lichý.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně je zřejmě nejznámějším zařízením tohoto druhu v Česku. Do provozu byla uvedena 20. června 1996. Zařízení zvítězilo v prvním ročníku ankety Sedm divů Olomouckého kraje, kterou uspořádalo hejtmanství.

http://www.bezruci.cz/ 

http://www.dfov.cz/ 


Autor článku: ČTK: Petr Běhal, kš

V podzemí přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně se uskuteční divadelní představení