08.08.2017 10:11

V Praze dnes odhalí pamětní desku skladateli Weinbergerovi

Na domě v Rozvodově ulici 36 v Praze 4, sídle spolku Československý exil, bude dnes večer odhalena pamětní deska skladateli Jaromíru Weinbergerovi. Pražský rodák se proslavil především jako autor opery Švanda dudák, která byla po úspěchu v Evropě v roce 1931 uvedena i v Metropolitní opeře v New Yorku. Weinberger zemřel přesně před 50 lety 8. srpna 1967 v exilu v USA, kam odešel před okupací Československé republiky nacistickými vojsky.

Vrcholem jeho tvorby byla opera Švanda Dudák, která byla po Smetanově Prodané nevěstě jedinou mezinárodně uváděnou českou operou v meziválečném období. Opera byla poprvé s úspěchem uvedena v Národním divadle v Praze 27. dubna 1927. Uznání sklidila i při svých uvedeních v Německu, do němčiny ji přeložil Max Brod. Následně byl Švanda Dudák na programu operních domů ve velké části Evropy a v roce 1931 i v Metropolitní opeře v New Yorku.

Hudbu opery o dvou aktech složil Weinberger k českému libretu Miloše Kareše. Opera je založena na příběhu známého z dramatu Josefa Kajetána Tyla Strakonický dudák aneb Hody divých žen. Honoráře za dílo Weinbergerovi umožnily stavbu elegantní vily v Modřanech, v níž je dnes sídlo spolku Československý exil.

Další úspěchy následovaly s operami zkomponovanými mezi lety 1932 a 1937. Weinberger byl jedním z prvních českých skladatelů působících ve filmové hudbě. Jeho opereta Na růžích ustláno, uvedená v Praze v roce 1932, se dočkala o dva roky později filmového zpracování s Lídou Baarovou.

Weinberger se narodil 8. ledna 1896 v české židovské rodině. Skladbu studoval nejprve na pražské konzervatoři a později v Lipsku u Maxe Regera. Po studiích odcestoval do USA, kde pracoval rok jako učitel, ale nakonec ho láska k vlasti znovu zavedla do Československa. Vyučoval v Praze, ale i v Bratislavě nebo ve Vídni. Od roku 1929 žil střídavě v Badenu u Vídně a v Modřanech. Před osudem většiny evropských Židů se zachránil útěkem do USA. Do vlasti se už nikdy nevrátil. Osamělý, zapomenutý a bez peněz spáchal v roce 1967 ve svém domě v St. Petersburgu na Floridě sebevraždu.

Autor článku: ČTK: jir, jw

V Praze dnes odhalí pamětní desku skladateli Weinbergerovi

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.