05.10.2016 14:16

V příštím roce má znovu vyjít souborné dílo Václava Havla

Nové vydání souborného díla Václava Havla by mělo být v tištěné podobě opět k dispozici příští rok. Dnes rozebrané sebrané spisy se rozhodl vydat Ivan Kapičák, který sice nevlastní nakladatelství a nepůsobí ani v divadelní branži, ale domnívá se, že by souborné Havlovy texty měly být dostupné. „Rozhodl jsem se, že zařídím, aby spisy Václava Havla byly znovu dostupné v tištěné podobě,“ řekl Kapičák ČTK.

Sedmidílný komplet Havlových spisů vyšel v roce 1999 v nakladatelství Torst. Vznikal čtyři roky, během nichž jejich editor Jan Šulc spolu s dalšími spolupracovníky hledali výchozí prameny známých textů a her a pátrali i po zapomenutých, nezveřejněných či zcela neznámých pracích. V roce 2007 pak Havel uvedl osmý díl spisů, který tvoří souhrn projevů a dalších textů z let 1999 až 2006, Havlova knižní literární koláž Prosím stručně a divadelní hra Odcházení.

Spisy jsou ale rozebrané, Torst reedici nemá v plánu a nedají se sehnat už ani v antikvariátu. „A tak jsem si postupem času řekl, že vydání zajistím sám. Uzavřel jsem opční smlouvu s agenturou Dilia, zastupující paní Dagmar Havlovou. Ti hlavní, které jsem poprosil o spolupráci, jsou redaktoři Jan Šulc, který byl hlavním editorem spisů v Torstu, a Jan Zelenka. Stran divadelní a literární části pak Lenka Jungmannová, která se Havlovi jako dramatikovi také věnuje dlouhodobě,“ uvedl Kapičák.
Spisy vyjdou opět najednou, zhruba polovina knih vyjde v téže obsahové podobě jako v prvním vydání, úprav doznají například eseje a části věnované divadlu, kde bude i několik změn například v dataci her.

„Uzavřeli jsme s panem Kapičákem klasickou opční smlouvu, podle níž on má možnost do pěti let vydat souborné dílo Václava Havla. Musí dát dohromady peníze na přípravu, korektury a samo fyzické vydání knih. Pokud dá všechno dohromady – v tom tkví ta opční smlouva – vstoupí v platnost licenční smlouva nakladatelská,“ řekl dnes ČTK ředitel agentury Dilia Jiří Srstka. „Líbí se mi to, on pracuje někde úplně jinde, ale že přijde a řekne, že cítí jako svou povinnost toto udělat, to se mi líbí,“ uvedl.
Na vydání spisů Kapičák plánuje asi 1,5 milionu korun. Zvažuje variantu oslovit vybrané jednotlivce, o kterých si myslí, že by stejně jako on na financování vydání díla chtěli přispět. „Já do toho ale rád dám i celý potřebný kapitál. Jsem rozhodnut to pro Václava Havla a českou kulturu udělat. Je to ostuda, že ho všichni s dojetím oslavujeme a nejsme schopni zajistit, aby byly k dispozici jeho sebrané spisy, aby to mohli dostávat studenti k maturitám a podobně,“ řekl Kapičák.

Spisy dramatika a bývalého českého prezidenta Václava Havla jsou k dispozici v elektronické podobě, které poskytuje Knihovna Václava Havla. Za poplatek je možné číst kterékoli dílo. Jednotlivě jsou k dispozici i v tištěné podobě především hry, celé souborné dílo ale v této podobě chybí.

Autor článku: ČTK: hrm, snm

V příštím roce má znovu vyjít souborné dílo Václava Havla