02.11.2017 11:56

V sobotu startuje nejlákavější ročník divadelní přehlídky Ostrava v Praze!!!

V sobotu 4. listopadu odstartuje 8. ročník divadelní přehlídky Ostrava v Praze!!! Příznivci prken, která znamenají svět, se mohou těšit na výběr těch nejúspěšnějších a cenami ověnčených inscenací všech čtyř ostravských scén.

Hned první den bude mít pražské publikum na výběr ze čtyř představení. Dopoledne je určeno nejmladším divákům, pro které si Národní divadlo moravskoslezské od 11 a od 14 hodin v Divadle D21 přichystalo dětskou operku Zob, Zob, Zoban!!! s hravým podtitulem Vrať nám, ptáku, hastrmana, a to včetně krátkých workshopů. Ve 14 hodin se v Divadle v Celetné přihlásí o slovo rozpustilá psí slečna Dášeňka Divadla loutek Ostrava. Toto pohádkové divadlo pro milovní(č)ky psů je originální adaptací známé Čapkovy knížky.

Večer bude na programu první z her historické trilogie dramaturga Komorní scény Aréna Tomáše Vůjtka. Slyšení, příběh nacistického zločince Adolfa Eichmanna, který čeká na boha, aby mu vylíčil svou verzi holocaustu, bude k vidění od 19.30 v La Fabrice.  Vrcholem úvodního dne pak bude opera Hamlet ve Stavovském divadle v podání Národního divadla moravskoslezského.

Neděle bude ve znamení Smíření. Další část Vůjtkovy diváky i kritikou ceněné trilogie se zabývá odsunem Němců po druhé světové válce. Poslední titul je na programu v pondělí 6. listopadu. S nadějí, i bez ní vznikla podle knihy Josefy Slánské, vdovy po popraveném bývalém tajemníkovi KSČ, Rudolfu Slánském. Inscenace je reflexí hrůzných dějin českého komunismu a potažmo moderních dějin vůbec

V úterý 7. listopadu se v beznadějně vyprodaném Divadle v Celetné představí Divadlo Petra Bezruče s inscenací Fuksova Spalovače mrtvol v režii Jakuba Nvoty. Temně groteskní příběh z doby nastupujícího nacismu sleduje zhoubnou proměnu pana Kopfrkingla, malého člověka, kterého konečně začal někdo brát vážně. Proslavil jej skvělý film Juraje Herze s geniálním Rudolfem Hrušínským, kterého na jevišti vystřídal neméně skvělý Norbert Lichý.

Velkolepý závěr letošní Ostravy v Praze bude patřit ve středu 8. listopadu v Divadle Hybernia Edith a Marlene, hře Évy Pataki, kterou s Národním divadlem moravskoslezským nastudoval Janusz Klimsza. Atmosféru jedinečného představení umocní 30 členný živý orchestr souboru opereta muzikál Národního divadla moravskoslezského. Edith a Marlene je strhující hudební drama o životech dvou velkých osobností 20. století. Drobná Edith Piaf si podmanila Paříž, božské Marlene Dietrich se klaněl Hollywood, obě si získaly celý svět. Ve skutečnosti se tyto dvě ženy potkaly jen na pár chvil. Jedna dokázala svět uhranout svým herectvím, druhá dojmout nádherným zpěvem. Z jejich setkání i životních osudů vznikl příběh plný kontrastů, ženských emocí a nádherné hudby.

https://vpraze.ostrava.cz/

Autor článku: Lucie Čunderliková