01.08.2017 10:39

V zámeckém divadle ve Valticích zazní barokní opera Armide

V nedávno zrekonstruovaném zámeckém divadle ve Valticích na Břeclavsku zazní 24. a 25. srpna barokní opera Jeana-Baptisty Lullyho Armide. Scénické provedení díla připravuje mezinárodní tým umělců. Bude to česká premiéra inscenace, kterou poprvé uvedli v roce 2015 v Göttingenu v Německu.

Vedle mladých zahraničních pěveckých sólistů vystoupí český taneční soubor Hartig Ensemble a Projektový sbor z Göttingenu. „Doprovázet bude skvělý Göttingenský barokní orchestr, obsazený předními instrumentalisty, známými z mezinárodní scény autentické interpretace staré hudby,“ oznámil ČTK předseda České Händelovy společnosti Pavel Polka. Režisérem je Freimund Pankow, představení bude řídit mladý, ve Švýcarsku žijící německý dirigent Antonius Adamske.

Armide je opera o pěti dějstvích s prologem, premiéru měla v Paříži v roce 1686. Zpracovává téma z epické básně Torquata Tassa Osvobozený Jeruzalém, konkrétně pojednává o střetu arabské kouzelnice Armidy a křesťanského rytíře Rinalda.
Lullyho opery se v současnosti v Česku v ucelené podobě inscenují zřídka, nicméně jeho instrumentální i vokální hudba je často slyšet na koncertech a festivalech takzvané staré hudby. Studenti Pražské konzervatoře se letos utkali s Lullyho hudební tragédií Psyché. V roce 2012 Hudební festival Znojmo ozdobilo taneční představení na Lullyho hudbu.

https://www.zamek-valtice.cz/cs/akce/22313-jean-baptiste-lully-armide-lyricka-tragedie-v-divadle-zamku-valtice

Autor článku: ČTK: tmd, ktp

V zámeckém divadle ve Valticích zazní barokní opera Armide

Inscenace

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.

18.10.2017

Švandovo divadlo uvede Lámání chleba, hru o přátelství v dobách nesvobody

Kolik a co všechno chceme zaplatit za přátelství, slušnost nebo odvahu? Nejen na to odpoví původní česká hra Lámání chleba, drama pojednávající o třech kamarádech, proměnách moravského venkova a také šedesáti letech české historie. Přímo pro pražské Švandovo divadlo ho napsal Josef Holcman.

18.10.2017

Zdeněk Dušek v Pardubicích nastudoval komedii Z postele do postele

Po nedávné premiéře hry Commedia finita v komorním prostoru Malé scény ve dvoře přichystalo Východočeské divadlo Pardubice další novinku. A opět to bude žánrem komedie, tentokrát ji však divadlo uvede na velkém jevišti Městského divadla, kde režisér Zdeněk Dušek právě finišuje s přípravami brilantní situační komedie anglického dramatika s profesí herce a režiséra Alana Ayckbourna nazvané Z postele do postele.