23.05.2017 15:30

Veřejnost přispěla na kulturní centrum v Olomouci více než půl milionu

545 390 Kč. Přesně takovou částku se podařilo v internetové sbírce získat obecně prospěšné společnosti DW7. Prostředky od veřejnosti využije na rekonstrukci prostor na Dolním náměstí, v nichž má vzniknout nové kulturní centrum s divadlem, galerií a kavárnou. Rozpočet celého projektu čítá 2,7 mil. Kč.

„Dárcovskou kampaň jsme připravovali od začátku roku a věřili jsme v úspěch, ale výsledky nás naprosto nadchly a ubezpečily v tom, že veřejnost kulturní život na Dolním náměstí uvítá,“ uvedl Jan Žůrek, ředitel DW7. Jeho tým se rozhodl využít platformu Hithit.com, která má přísná pravidla. „Pokud během 45 dní nevyberete cílovou částku, peníze zase putují zpátky na účty dárců,“ vysvětluje Žůrek a dodává: „Nenapadlo by nás, že dosáhneme cíle týden před koncem kampaně. Chtěli bychom za to všem dárcům srdečně poděkovat.“ Organizaci nakonec přispělo 715 lidí, průměrný příspěvek byl 762 Kč, nejnižší 100 Kč a nejvyšší 31 268 Kč. Každému dárci teď náleží odměna dle vlastního výběru – zasílány budou postupně, v některých případech je mohou přispěvatelé očekávat až v řádech měsíců.

„Nadále se snažíme získat prostředky od individuálních dárců a od firem,“ pokračuje Žůrek. Dotaci 700 tis. Kč již schválil Olomoucký kraj, se statutárním městem organizace o příspěvku stále jedná. „Ve skladbě rozpočtu má ovšem suma získaná přímo od veřejnosti výjimečnou pozici. Je to zároveň signál společnosti, že darovat je normální a že to může lidem přinést příjemný pocit, jak se nám potvrdilo ve vzkazech od přispěvatelů,“ uzavírá Žůrek. Pro zájemce o projekt kulturního centra, kteří přispět nestihli, nabízí organizace ještě další možnosti prostřednictvím webové stránky www.divadlonacucky.cz/prispej.

Autor článku: Zdeněk Vévoda

Veřejnost přispěla na kulturní centrum v Olomouci více než půl milionu

Zprávy

16.02.2018

Konference Perspektivy teatrologie 2 – výzva k podání příspěvků

Teatrologická společnost ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií FF UP, mezinárodním festivalem Divadelní Flora a časopisem Divadelní revue pořádá konferenci Perspektivy teatrologie 2. Cílem olomouckého setkání je představit rozmanitost témat a diskutovat o aktuálních otázkách teatrologického bádání v České republice. Konference je otevřena metodologickým, teoretickým a historiografickým referátům, analýzám i dílčím prezentacím a zprávám souvisejícím s výzkumem divadla a kulturních performancí.

16.02.2018

Počiny v teatrologii – anketa Teatrologické společnosti a Divadelní revue

Teatrologická společnost a Divadelní revue vyhlašují oborovou anketu. Jaké počiny v oblasti teatrologie (a okolí) považujete za posledních pět let za zásadní, inspirativní či pozoruhodné a proč? Napište nám prosím jeden až tři takové počiny s kratším či delším zdůvodněním. Není nutné se omezovat na vydané publikace či texty, zajímá nás obor jako celek, proto klidně uvádějte například ediční práce, organizační, pedagogické působení osobností, kurátorskou činnost, dlouhodobé projekty, databáze atp.

15.02.2018

Národní divadlo představuje divadelní sezonu 2018/2019

Umělecké soubory Národního divadla připravují pro 136. divadelní sezonu 19 premiér. Na repertoáru zůstane pět desítek inscenací. předplatitelům první scéna nabízí 41 předplatitelských skupin.