27.09.2017 16:00

Vyšlo nové číslo časopisu Loutkář

Třetí číslo Loutkáře se v rubrice téma zaměřuje na loutkové divadlo v německojazyčných zemích – v Německu, Rakousku, Švýcarsku a jazykově ne až tak vzdáleném Nizozemí. Číslo přináší mj. rozhovor s ředitelkou prestižního festivalu FIDENA Annette Dabs, se švýcarským loutkářem Pierrem-Alainem Rollem a Hanou Ribi, nizozemským loutkářem Fransem Hakkemarsem a slovenskou loutkářkou Monikou Gerboc, která působí jako ředitelka Loutkového divadla ve Zwickau. Ptali jsme se jich na nejvýznamnější představitele tamějšího loutkářského umění historie a současnosti, na postavení loutkového divadla ve společnosti i na případné vazby na české tvůrce.

Větší pozornosti se v tomto čísle dostane loutkářským festivalům – liberecké MateřinceLoutkářské Chrudimi, a také novinkám ve slovenském loutkářství: přečtete si o Bábkové Žilině, rozhovor s Katarínou Aulitisovou, profil nitranského Nového divadla, nebo recenzi dvou inscenací spojených se jménem Andreje Kalinky (Krása a hnus, Kráľ).

Nové číslo také představí skvělého dramaturga a dramatika Vítka Peřinu a režisérku veleúspěšného plzeňského souboru Rámus Zdeňku Vašíčkovou, vzpomene na světově uznávaného scénografa Petra Matáska a připomene významné osobnosti českého loutkářství Věru Říčařovou a Emila Havlíka. Nechybí v něm ani recenze divadelních novinek či pokračování seriálů o loutkářích v Československé televizi a o animovaném filmu.

http://www.loutkar.eu/

Vyšlo nové číslo časopisu Loutkář

Zprávy

23.02.2018

Návštěvnost Horáckého divadla Jihlava se loni meziročně opět zvýšila

Návštěvnost Horáckého divadla Jihlava se loni meziročně opět zvýšila. V hledišti usedlo přes 67.000 diváků. Je to asi o 2000 víc než v roce 2016 a takřka o 10.000 víc než v roce 2105. Divadelních premiér bylo loni devět, sedm činoher, pohádka a pohybové dokudrama. Soubor tvořený 20 herci ve stálém angažmá loni odehrál 11 představení mimo svou domovskou scénu, z toho dvakrát na Slovensku.

23.02.2018

Hudební skladatel a muzikolog Miloš Štědroň uvede sérii přednášek v Divadle Bolka Polívky

Skladatel, muzikolog, profesor Masarykovy univerzity a popularizátor hudební historie Miloš Štědroň patří k nejvýraznějším osobnostem českého hudebního života současnosti. Autor známých melodií z Balady pro banditu a hudby k dalším divadelním představením odhalí zájemcům v cyklu svých přednášek v Divadle Bolka Polívky zajímavosti o vzniku žánrů opery a muzikálu, zavzpomíná na tvorbu v divadle Husa na provázku a seznámí je s novodobými pojetími klasických oper.

23.02.2018

Vyšla publikace Dějiny Akademie múzických umění v Praze

Historická monografie se zaměřuje na organizaci studia a studijní systém a popisuje mocenské a institucionální mechanismy ovlivňující školu v jednotlivých etapách její existence od jejího založení Benešovými dekrety v roce 1946 až po počátek 90. let. Prostřednictvím vzpomínek pamětníků se současně snaží zachytit i subtilní rovinu bytí na škole a možností studia a tvorby.