07.06.2016 10:58

Výstava fotografií připomíná 50 let Divadla Alfa v Plzni

Třicet rozměrných černobílých i barevných fotografií připomíná ode dneška 50 let existence plzeňského Divadla Alfa. Za půlstoletí se divadlo, které se zaměřuje na loutkovou a alternativní tvorbu pro všechny věkové skupiny, přestěhovalo z původních prostor na Americké, dříve Moskevské třídě na Rokycanskou třídu. Uvedlo 216 premiér a ve více než stovce zahraničních zájezdů navštívilo čtyři světadíly, řekl dnes novinářům při zahájení výstavy v prostorách divadla dramaturg Pavel Vašíček.

První inscenací, kterou tehdejší Divadlo dětí Alfa uvedlo, byl 8. září 1966 Bleděmodrý Petr. Nyní divadlo nabízí každý rok čtyři nové premiéry, na repertoáru má zhruba 20 inscenací. Za rok se včetně hostujících souborů odehraje v divadle asi 320 představení, z toho zhruba 280 odehraje Alfa, vyčíslil osmý ředitel divadla Jakub Hora.
Ročně přijde do Alfy mezi 60.000 a 68.000 diváků. K nejúspěšnějším inscenacím posledních let patří Jeminkote, Psohlavci a zejména Tři mušketýři, kteří se hrají deset let, posbírali 27 ocenění v ČR i zahraničí, viděli je diváci ve 22 zemích tří kontinentů a mají ke 400 reprízám.

Vybrat fotografie, které by charakterizovaly historii Alfy, nebylo podle divadelníků snadné. Z některých představení se nedochovaly žádné, i tak jich zůstalo velké množství, které bylo třeba redukovat na 30 snímků, řekl Vašíček. Podle něj většina Plzeňanů jako dítě ve školce či ve škole nebo jako rodič s dětmi alespoň jednou Alfu navštívila. Výstava připomene nejen dřívější inscenace, ale také zachycuje podobu herců, kteří jsou se souborem spjati desítky let.
Výstava se součástí 32. ročníku mezinárodního festivalu loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň, který v tomto týdnu začíná. Další dokumenty, fotografie i loutky z historie divadla jsou k vidění v Muzeu loutek na náměstí, o loutkovém divadlu je také výstava v písecké Sladovně, kde je Alfě věnována velká pozornost.

http://www.divadloalfa.cz/ 


Autor článku: ČTK: Lada Pešková, dvd

Výstava fotografií připomíná 50 let Divadla Alfa v Plzni