12.05.2017 10:34

West Side Story – muzikálová legenda poprvé v Plzni

Legendární muzikál West Side Story se vůbec poprvé objeví na repertoáru Divadla J. K. Tyla. Nová inscenace v režii Lumíra Olšovského, hudebním nastudování Kryštofa Marka a choreografii Lukáše Vilta vstoupí na Novou scénu DJKT 13. května a vzhledem k významu této události se premiéra tentokrát ponese v mimořádně slavnostním duchu.

Děj muzikálu, inspirovaný Shakespearovou tragédií Romeo a Julie, líčí drama nešťastné lásky Američana Tonyho a Portoričanky Marii na pozadí nenávistného boje dvou part, domácích Tryskáčů a portorických Žraloků. Nestárnoucí příběh spolu s hudbou geniálního skladatele Leonarda Bernsteina a náročnými tanečními čísly řadí West Side Story k vrcholům hudebního divadla. Od prvního uvedení tohoto muzikálu na Broadwayi letos uplyne 60 let, u nás se přitom dosud dočkal jen šesti inscenací a na jeviště plzeňského divadla se dostává vůbec poprvé. Na inscenátory totiž dílo klade nemalé nároky. „Je to vrcholné dílo svého žánru, které je naprosto ojedinělé a nebylo prakticky nikdy překonáno. Po herecké, hudební i taneční stránce je velmi náročné, navíc není snadné obsadit na tři desítky mladých interpretů, kteří těmto vysokým požadavkům vyhovují,“ říká dramaturg Pavel Bár. Stejně jako originální broadwayská produkce zaujala autentickým obsazením neznámých mladých herců, také plzeňská inscenace by měla představit řadu talentovaných a nadějných interpretů z celé republiky. V hlavních rolích se pak představí mladé hvězdy souboru muzikálu DJKT Pavel Režný a Kateřina Falcová.

Divadlo J. K. Tyla získalo licenci na původní divadelní verzi muzikálu, která se od známé filmové adaptace z roku 1961 částečně liší, divákům však kromě všech slavných hitů jako „Amerika“, „Maria“, „Zní tmou“ nebo „Já jsem hezká“ nabízí navíc například scénu „snu“ s věhlasnou písní „Jednou“ („Somewhere“). Funkční scéna Dragana Stojčevského vytváří iluzi New Yorku 50. let, ve stejném dobovém duchu jsou navrženy i kostýmy Kateřiny Bláhové.

Zcela mimořádné bude hudební nastudování Kryštofa Marka, renomovaného dirigenta, skladatele, textaře a mimo jiné i čerstvého držitele Českého lva. „West Side Story uvedeme v původní instrumentaci s téměř čtyřicetičlenným orchestrem. V dnešní době, kdy se počet hráčů v orchestru často redukuje, je to naprosto výjimečné,“ říká Kryštof Marek a dodává, že dílo samotné považuje po hudební stránce za zcela jedinečné.

Režisér Lumír Olšovský k připravovanému nastudování říká: „Je to opravdu ‘veledílo’ v nejlepším smyslu slova. Zpočátku jsem k němu cítil posvátnou úctu, postupem zkoušek ale poznávám, že jde o muzikál, který se skládá z příběhu, hudby, zpěvu, tance, zkrátka jako každý jiný. A jen tak se k němu asi má přistupovat, tedy jako ke každému jinému. Nebát se a ‘jen’ ho na jevišti oživit.“ Diváci by se podle režiséra měli s příběhem muzikálu ztotožnit, prožívat ho společně s herci. „Doufám, že to lidé budou prožívat s námi. Pokud se podaří, co máme v úmyslu, bude publikum svědkem příběhu, který je překvapivě aktuální. Vypráví totiž o lidech, kteří si chrání svoje životní teritorium, i o lidech, kterým láska otevře vesmír a kteří rázem žádná omezení nepociťují. Diváci se tak můžou těšit na silný emotivní zážitek, který budou chtít zažít znovu a znovu. Jak tomu je ostatně už od dob Shakespeara,“ doufá režisér.

www.djkt.eu

Autor článku: Michaela Svobodová

West Side Story – muzikálová legenda poprvé v Plzni

Inscenace

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.

18.10.2017

Švandovo divadlo uvede Lámání chleba, hru o přátelství v dobách nesvobody

Kolik a co všechno chceme zaplatit za přátelství, slušnost nebo odvahu? Nejen na to odpoví původní česká hra Lámání chleba, drama pojednávající o třech kamarádech, proměnách moravského venkova a také šedesáti letech české historie. Přímo pro pražské Švandovo divadlo ho napsal Josef Holcman.

18.10.2017

Zdeněk Dušek v Pardubicích nastudoval komedii Z postele do postele

Po nedávné premiéře hry Commedia finita v komorním prostoru Malé scény ve dvoře přichystalo Východočeské divadlo Pardubice další novinku. A opět to bude žánrem komedie, tentokrát ji však divadlo uvede na velkém jevišti Městského divadla, kde režisér Zdeněk Dušek právě finišuje s přípravami brilantní situační komedie anglického dramatika s profesí herce a režiséra Alana Ayckbourna nazvané Z postele do postele.