22.04.2016 14:44

Za ruskou dramatikou do žižkovského H2O

Novou dramaturgickou koncepcí studentské umělecké skupiny OLDstars se stalo uvádění novinek současné ruskojazyčné dramatiky v české premiéře.  Ljuba Krbová se pravidelně objevuje v roli matky ve hře To všechno ona, kde jí jako její syn výborně sekunduje Jan Battěk. Počátkem března pak měla premiéru inscenace Natašin sen, v níž exceluje Elizaveta Shvachko. Obě hry přeložila Marcela Magdová a zrežíroval Tomáš Staněk.

To všechno ona současného běloruského dramatika Andreje Ivanova popisuje složitý vztah matky se synem, kteří tragicky nesou ztrátu hlavy rodiny. Zoufalá matka se snaží synovi přiblížit a přinutit jej ke komunikaci. Založí si proto profil na sociální síti, kde si se synem pod falešnou identitou mladé gothičky povídá a dozvídá se jeho přání a touhy. Zklamání, které přijde, když pravda vyjde najevo, že však bezbřehé.
Autor za hru získal dvě prestižní ocenění v rámci mezinárodních dramatických soutěží, nicméně teprve českou premiérou se dočkala zinscenování v jiném než v ruském jazyce. A nutno podotknout, že české zpracování je více než zdařilé, o čemž svědčí i fakt, že se letos objevilo v kategorii inscenace roku mezi navrženými na Ceny divadelní kritiky (dříve Ceny Alfréda Radoka, které se udílejí od roku 1992). Jan Battěk, který zde ztvárnil roli dospívajícího teenagera, byl navíc kritiky v anketě několika hlasy navržen na talent roku 2015. 

Druhou hrou, po které dramaturgyně a překladatelka Marcela Magdová sáhla, byl Natašin sen Jaroslavy Pulinovič, absolventky Státního divadelního institutu v Jekatěrinburgu. V roli dospívající Nataši, chovankyně dětského domova, vyniká studentka posledního ročníku katedry činoherního divadla DAMU Elizaveta Shvachko, která se kromě školního divadla Disk pravidelně objevuje například ve Stavovském divadle v inscenaci Kámen. Natašin sen popisuje příběh dospívající dívky, která netouží po ničem jiném než po lásce a která není schopná smířit se se světem, v němž neexistují stejné možnosti pro všechny, je plný lásky, iluzí, ale především osamocení.
Hra byla přeložena do několika jazyků a uvedena v mnoha divadlech v Evropě i v zámoří. Přestože má Pulinovič na kontě již 16 her, je Natašin sen jejím prvním textem uvedeným na české scéně.

Sklepní klubový prostor H20 funguje od ledna 2014 na pražském Žižkově a je to především místo pro prezentaci mladého umění. Je to živý prostor, kde studenti DAMU, středních a vysokých škol v rámci repertoárového provozu inscenují texty českých a zahraničních dramatiků i výsledky autorské tvorby. OLDstars mají své Dětské divadelní studio, ve kterém si své budoucí herce a herečky „vychovávají“. Pořádají herecké kurzy pro širokou veřejnost. Pravidelně také realizují projekty, jako je Festival studentských divadel v Celetné nebo letní festivaly konané na různých českých památkách.

www.oldstars.cz 


Autor článku: Nicol Hrabovská

Za ruskou dramatikou do žižkovského H2O