09.05.2017 12:20

Začíná mezinárodní festival Divadelní svět Brno 2017

Od 10. května ožije Brno kulturní událostí, která hýbe celým regionem. Na 8 dní se do moravské metropole sjedou divadelní soubory z různých koutů světa, aby na prknech desítky divadel předvedly to nejlepší ze své tvorby. Diváci se mohou těšit na špičkovou činohru, velkolepý balet i na představení pro rodiny s dětmi.

Celý festival odstartuje ve středu 10. května v Janáčkově divadle maďarský soubor Proton Theatre, který do Brna přiveze dechberoucí inscenaci Demence světově proslulého filmového režiséra Kornéla Mundruczóa. Stejně jako téměř všechna festivalová představení bude i tato strhující temná koláž z psychiatrického oddělení opatřena českými titulky.

„Do aktuálního festivalového programu přibylo několik inscenací, které by rozhodně neměly uniknout pozornosti diváků. Jedná se například o unikátní adaptaci světoznámého románu Mistr a Markétka v podání slovenského Teatro Tatro, které se odehraje ve speciálně upraveném šapitó v krásném prostředí Kraví hory. Divadlo roku 2016, Komorní scéna Aréna, pak přiveze do Reduty vynikající, sžíravě ironickou inscenaci Lidská tragikomedie,” láká dramaturg Národního divadla Brno Martin Sládeček.

Příznivci tance se mohou těšit na německé Theater Bremen, které v Brně kromě činoherního Dobrého člověka ze Sečuanu představí jednu ze svých nejnovějších inscenací propojující tanec a divadlo – Zlaté srdce. Toto představení je doplněno živým hudebním doprovodem okouzlující multiinstrumentalistky Maartje Teussink. Pozoruhodným projektem je rovněž inscenace Constellations I. (Before I Say Yes) tanečního souboru Spitfire Company a Orchestru Berg, která bude na festivalu uvedena ve speciální úpravě přímo pro prostor Mozartova sálu v divadle Reduta.

Vrcholem letošního ročníku se zajisté stane izraelský Kibbutz Contemporary Dance Company. Svou fascinující inscenaci Horses in the Sky uvede v Janáčkově divadle hned dvakrát. O prestiži tohoto souboru svědčí i fakt, že lístků zbývá v prodeji už jen pár.

„V současné době máme vyprodaných již 9 představení, mezi nimi i Věčný život dánského souboru Odin Teatret, oceňovanou Olgu Divadla Letí, nebo Fanny a Alexandera Slovenského národného divadla,” říká ředitel festivalu Martin Glaser.

www.divadelnisvet.cz

Autor článku: Martina Procházková