04.07.2014 13:48

Zahájení zahraniční části IV. ročníku Českých snů

Ve čtvrtek 3. července od 19:00 v sále Marianum ve slovenské Trnavě bude slavnostně zahájena zahraniční část IV. ročníku celoevropského projektu České sny, který je nejrozsáhlejším projektem zorganizovaným k letošnímu Roku české hudby v zahraničí. Koordinátorem Roku české hudby je Institut umění - Divadelní ústav.

České sny ideálním a zároveň atraktivním způsobem zviditelňují české hudebníky a českou hudbu v zahraničí. Rovněž vysoce oceňuji, že probíhají výhradně v regionech, nerozmnožují už tak bohatou nabídku kulturních metropolí, ale naopak zpestřují hudební život v menších městech,“ vysvětluje mezzosopranistka Magdalena Kožená důvody, které ji vedly k převzetí záštity nad touto ojedinělou, mimořádně rozsáhlou koncertní sérií. Patronkou Českých snů je již 10 let, v prvních třech ročnících s Václavem Havlem a od letošního ročníku se k ní jako patron připojil Sir Simon Rattle: „Přede mnou byl společně s Magdalenou patronem Českých snů Václav Havel. To je samozřejmě spojeno s velmi silnými pocity. Ale počkejte – tak jako nemohu říci, že jsem dirigent, stejně jako byl přede mnou dirigentem Gustav Mahler, nemohu být v jedné větě s Václavem Havlem. Je to velká čest, ale nemohu připustit myšlenku, že bych snad jako patron nahradil Václava Havla….! To by bylo naprosto nezasloužené…“ vyznává se z pocitů zodpovědnosti celosvětově respektovaná dirigentská hvězda.

Celoevropský projekt České sny, který přiváží špičkové hudební produkce mimo zavedená kulturní centra, vznikl v roce 2004 z iniciativy skladatele a muzikologa Aleše Březiny a hudebního producenta Davida Dittricha. Koncerty s propracovanou dramaturgií byly letos již představeny ve vybraných českých městech a obcích a nyní se představí v jejich evropských partnerských protějšcích. Myšlenka propojování evropských regionů prostřednictvím vynikajících hudebních vystoupení oslovila zúčastněné tak silně, že se České sny staly oblíbenou periodickou akcí: evropská partnerská města, ale také mnohé koncertní řady a festivaly je již hostily v letech 2004, 2007 a 2011. V tomto roce se tedy České sny uskuteční počtvrté a jejich dramaturgie se ujal opět Aleš Březina.
 

IV. ročník Českých snů je nejrozsáhlejším projektem zorganizovaným k letošnímu Roku české hudby v zahraničí.

Maraton koncertů v 19 evropských zemích začne ve čtvrtek trnavským koncertem, při němž Janáčkův komorní orchestr doprovodí rezidenčního umělce projektu České sny 2014, houslového virtuosa Josefa Špačka v dílech J. Turiny, A. Piazzolly, A. Dvořáka a L. Janáčka: „Být rezidenčním umělcem Českých snů je podle mě velká pocta, protože člověk se stává tváří projektu. Vnímám to i jako šanci koncentrovat se na jedno téma. Je to mé první rezidentství a snad očekávání s tím spjaté naplním. V praxi to obnáší čtyři koncerty doma a řadu dalších v různých koutech Evropy,“ uvádí Josef Špaček. A proč přijal nabídku stát se rezidenčním umělcem Českých snů 2014? „Především kvůli propagaci české hudby je to fantastický projekt. Já jen můžu doufat, že se mi podaří přetavit trefný název v realitu a že to bude mít úspěch. Pro mě budou novou zkušeností menší města, většinou se hrává v evropských hudebních centrech a pro jiný tip publika. Ale i to je strašně důležité, stejně jako malá města doma. Je důležité přivézt hudbu lidem, kteří ji vnímají často vřeleji, až k nim domů, nehrát jen v metropolích a na nablýskaných festivalech. Mám prostě rád malé štace!“

Do Trnavy dorazila pomyslná štafeta Českých snů z partnerského města Břeclavi. Právě tam se 28. 6. konal závěrečný koncert MHF Concentus Moraviae, který byl zároveň závěrem domácí části Českých snů. Starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý předal primátorovi Trnavy Vladimíru Butkovi zástavu Českých snů a vyslal je tak na cestu po Evropě.
 

Česko-slovenské hudební setkání
Slavnostnímu zahajovacímu koncertu zahraniční části Českých snů 2014 předchází historicky první česko-slovenské hudební setkání, které nese pracovní podtitul „Společné hudební projekty a jejich financování”. V rámci nové platformy by se měly setkávat, diskutovat a především efektivně spolupracovat slovenské a české organizace zabývající se hudbou, a to ať již v rovině produkční, badatelské, editorské či jiné. Prioritním zájmem setkání budou společné hudební projekty a hledání prostředků pro jejich financování.

Setkání spolupořádá Hudobné centrum Bratislava a Institut umění-Divadelní ústav.

Na setkání se sejde dlouhá řada osob z oblasti hudebního sektoru (mj. ředitelka Filharmonie Brno Maria Kučerová, umělecká šéfka opery ND Brno Eva Blahová, vedoucí hudebního oddělení NK ČR Zuzana Petrášková, ředitel České filharmonie David Mareček, ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla ad.), přítomni budou četní ředitelé, dramaturgové a manažeři hudebních festivalů (m.j. Zdena Kachlová, Jitka Miková, Daniel Giač, Jaromír Javůrek, Jiří Ludvík, Aleš Pohanka, Vilém Spilka, Jiří Štilec), skladatelé Sylvie Bodorová a Aleš Březina a mnozí další.

Všechny tyto osobnosti budou následně přítomny i zahajovacímu koncertu společně se starosty měst a obcí hostících České sny i představiteli zastupitelských úřadů jednotlivých zúčastněných států. Celou akci, která se koná ve spolupráci s městem Trnava, zaštítil a osobně aktivně pomáhá organizovat primátor města Vladimír Butko. Zásadním partnerem Českých snů pro hudební setkání i zahajovací koncert je Hudobné centrum Bratislava.
 

Dějiště Českých snů 2014
České sny 2014 budou prezentovat špičku českého interpretačního umění. Mezi vrcholy letošního ročníku projektu budou patřit mj. tyto koncerty:

  • 3. 7. Trnava (Slovensko) koncertní sál Marianum, od 19:00 hodin
    Janáčkův komorní orchestr, Josef Špaček – housle
  • 4. – 5. 7. Varna (Bulharsko) Český víkend
    Josef Špaček – housle, Graffovo kvarteto, Duo Ardašev
    Ve spolupráci s MHF „The Varna Summer“
  • 18. 7. Krakov (Polsko) koncertní sál Filharmonie Krakov, od 20:30 hodin
    Josef Špaček – housle, Miroslav Sekera – klavír
  • 29. 8. Utrecht (Holandsko) TivoliVredenburg, Grote Zaal, od 20:00 hodin
    Collegium 1704, Collegium Vocale 1704, Václav Luks – dirigent
  • 12. – 14. 9. Modra (Slovensko) Český víkend
    OK Percussion Duo, jazzový minifestival ve spolupráci s JazzFest Brno
  • 30. 10. – 2. 11. Biel (Švýcarsko), Český víkend
    opera Rusalka, Josef Špaček – housle, Miroslav Sekera – klavír, OK Percussion Duo, Ondřej Havelka & Melody Makers
  • 8. 12. St. Pölten (Rakousko), Stadtsaal, od 19:30 hodin
    Ondřej Havelka & Melody Makers

www.ceskesny.cz


Autor článku: Judita Hoffmanová

Zahájení zahraniční části IV. ročníku Českých snů