29.03.2017 10:48

Želary na scéně Národního divadla Brno

Národní divadlo Brno uvede v pátek premiéru hry Želary, kterou na motivy povídek Květy Legátové zdramatizoval a režíruje Dodo Gombár. Hra se má odlišovat od úspěšného filmu z roku 2003 tím, že vychází nejen z povídky Jozova Hanule, ale i ze souboru osmi povídek Želary. Odlišnost má evokovat i podtitul Srdce mé, řekl dnes na tiskové konferenci dramaturg činohry Martin Sládeček. V roli Ženi vystoupí čerstvá držitelka Ceny Thálie za hlavní ženskou roli Hana Tomáš Briešťanská.

Režisér Gombár shodou okolností film nominovaný na Oscara neviděl. „Což byl původně handicap, ale poté to bylo dobré, že jsem se vydal svojí cestou,“ řekl. Želary jsou fiktivní vesnicí, která se na jevišti představí v době druhé světové války. Brněnská autorka Legátová v povídkách vypráví příběhy jednotlivých želarských postav a v Jozově Hanuli nahlédla vesnici zvenčí příběhem lékařky Elišky, která do ní přišla z města.

Představitelkou hlavní ženské role je herečka Magdaléna Tkačíková. „Pro Elišku bylo úspěchem, že byla dobrou lékařkou, která i operovala, což v té době nebylo obvyklé. Za války však své jistoty musela opustit a v Želarech se potkává s novými lidmi. Někteří jí život zjednodušují, někteří komplikují,“ řekla Tkačíková. Kvůli účasti v odboji uzavře fingovaný sňatek s Jozou, s nímž se setkala právě v nemocnici, kde byl po těžkém úrazu. Jeho představitelem je herec Petr Halberstadt.

Želary zařadilo divadlo mimo jiné kvůli tomu, že se v současnosti podle Sládečka velmi lehkomyslně bere do úst slovo válka. „V dramatu lze dobře ukázat, co to válka vlastně je,“ poukázal Sládeček na všechny útrapy, které přináší lidem ve vesnici. „Rozhodli jsme se zpracovat velký příběh, u kterého můžeme využít velké devizy našeho souboru. Je to herecké těleso se všemi typy herců v různém věku,“ řekl Sládeček. Na jevišti se představí více než 30 herců.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: mei, ver

Želary na scéně Národního divadla Brno

Inscenace

19.10.2017

Mladoboleslavské divadlo uvede inscenaci Deburau

První premiérou nové divadelní sezony v městském divadle v Mladé Boleslavi bude inscenace Deburau. Autory původního scénáře jsou dramaturgyně Lenka Smrčková a režisér Pavel Khek. Inscenace Deburau je volně inspirována životním příběhem nejslavnějšího mima s českými kořeny.

19.10.2017

Britská inspirace českého Saturnina ožije na Kampě

Dokonalá pitomost – tak se jmenuje hra britských autorů Davida a Roberta Goodalových ověnčená Cenou Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku, kterou v neděli 22. října uvede poprvé na českých jevištích Divadlo NaHraně na pražské Kampě. Novinka oživuje populární dvojici charismatického gentlemana Bertieho Woostera a jeho vychytralého, sarkastického sluhy Jeevese, které přivedl na svět známý britský humorista Sir P. G. Wodehouse.

18.10.2017

Královéhradecké Divadl Drak uvede premiéru autorské inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna

21. dubna 2017 od 18 hodin bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace Marie Novákové a Radka Berana Medová královna. Autorská inscenace pro diváky od 3 let vypráví příběh holčičky, kterou dědeček pošle do úlu pro med. Holčička se na své dobrodružné cestě za sladkým pokladem setkává s řadou překážek, učí se pokoře a trpělivosti a dozvídá se, jak se včely rodí, čím se živí, co mají na práci, jak spolu mluví a jak vzniká med.