30.08.2017 10:26

Zemřel dramatik Bernard Pomerance, autor divadelní hry Sloní muž

Ve věku 76 let zemřel americký dramatik Bernard Pomerance, kterého nejvíce proslavila divadelní hra Sloní muž. Autor této cenami ověnčené hry o tělesně deformovaném muži zemřel v sobotu, dnes o úmrtí informovala agentura AP. Dramatik podlehl rakovině ve svém domě v Galisteu v americkém státě Nové Mexiko.

Divadelní hra Sloní muž měla premiéru v Londýně v roce 1977, posléze se hrála i na Broadwayi, kde v titulní roli vystupoval například i zpěvák David Bowie. Hra získala řadu cen, včetně prestižní ceny Tony Award, a byla mnohokrát zpracována různými divadly a divadelními režiséry.
Pomeranceova hra popisuje příběh skutečného muže Johna Merricka (1862-1890), který se narodil v Anglii s těžkými tělesnými deformacemi. Díky nim se stal atrakcí různých kabaretů kuriozit, posléze živořil, ale nakonec se stal svéráznou celebritou. Navštívila jej prý i královna Viktorie.
Merrickův příběh v Pomeranceově pojetí je velmi lidský a citlivý. „Někdy si myslím, že mám hlavu tak velikou proto, že je plná snů,“ říká Merrick ve hře Sloní muž. Kromě této divadelní hry se Merrickův příběh stal ve 20. století slavným i díky filmu Davida Lynche z roku 1980.

Bernard Pomerance se narodil v roce 1940 v New Yorku. Vystudoval Chicagskou univerzitu a v roce 1968 se odstěhoval do Londýna. Tam spoluzaložil divadelní společnost Foco Novo, pojmenovanou podle jeho stejnojmenné hry. Právě pro ni napsal hru Sloní muž.

Autor článku: ČTK: nob, hej

Zemřel dramatik Bernard Pomerance, autor divadelní hry Sloní muž

Zahraniční divadlo

14.12.2017

Humperdinckova Perníková chaloupka připomene fenomenálního tenoristu Philipa Langridge ve vánočním bonusu z Met

Perníková chaloupka (Hänsel und Gretel), nejslavnější opera Wagnerova chráněnce Engelberta Humperdincka, byla historicky první operou, kterou Met přenášela živě po rozhlasových vlnách – psal se tehdy Boží hod vánoční roku 1931. A právě záznam mistrovského díla na motivy pohádky bratří Grimmů, v němž v roce 2007 pod taktovkou Vladimira Jurowského okouzlily publikum Met virtuózní pěvecké výkony Alice Coote v roli Jeníčka a Christine Schäfer v roli Mařenky, nadchne příznivce romanticky rozmáchlých melodií v prosinci ve vybraných českých kinech.

08.12.2017

Osmé pokračování Prague-New York Effects propojí Věru Ondrašíkovou a Ikue Mori

Česká tanečnice a choreografka Věra Ondrašíková a americká hudebnice Ikue Mori společně vystoupily 1. prosince 2017 v České národní budově na Manhattanu. O deset dní později se představí i českému publiku v Praze.

30.11.2017

Mladý a neklidný Marx roztočí necudný večírek v novém londýnském divadle

Filozof a revolucionář Karl Marx jako pijan, bez kterého se neobejde žádná party, buřič a hádavý manžel? Poznejte jednu z nejvlivnějších historických osobností tak, jak se o ní v dějepisu neučí! Nová komedie od tvůrců hitu One Man, Two Guvnors, moderní verze klasiky Sluha dvou pánů, k tomu fanouškům britského divadla představí zbrusu nové londýnské divadlo Bridge.