01.06.2017 13:35

Zemřel německý dramatik Tankred Dorst

Ve věku 91 let zemřel německý dramatik Tankred Dorst, podle agentury DPA jeden z nejhranějších autorů současného německého divadla. Nakladatelství Suhrkamp uvedlo, že zemřel dnes v Berlíně. Jeho hry, jako je Merlin aneb Pustá zem, uvedla i řada českých divadel.

V svých více než 50 divadelních hrách se oceňovaný dramatik vypořádával nejrůznějšími způsoby s otázkami lidské existence, napsala DPA. Jeho dílo se přitom vždy vzpírá zařazení do pevně stanovených kategorií. Inspiroval se látkami z mytologie i dějin, psal pohádky a reagoval i na aktuální politické dění.

Za Dorstovo nejkrásnější a největší drama je podle DPA považována právě hra Merlin aneb Pustá zem. Dvoudílný, dohromady až osmihodinový kus, jehož děj autor zasadil do světa mytického krále Artuše, uvedla řada světových scén.

V České republice se látky v uplynulých letech chopilo pražské Švandovo divadlo, Horácké divadlo v Jihlavě, Městské divadlo Zlín nebo Moravské divadlo v Olomouci.

Německý dramatik se prostřednictvím legendy o hledání svatého grálu a následném pádu Artušovy říše soustředil především na témata deziluze, únavy z vyčerpaných ideálů, rozčarování nad vlastními činy a jejich následky.

Autor článku: ČTK: zdp, ank

Zemřel německý dramatik Tankred Dorst

Zahraniční divadlo

16.03.2018

Julius Caesar zemře v kině. NT Live přináší krutě aktuální politický thriller o svodech populistů

Týden po 2062. výročí Caesarovy násilné smrti připomene tento zásadní okamžik antické historie i cyklus přenosů divadla do kin NT Live. Nová londýnská inscenace Shakespearovy slavné politické tragédie Julius Caesar v režii zkušeného Nicholase Hytnera se ale neohlíží do minulosti – naopak.

14.03.2018

Festival českého divadla v Paříži: Olga Havlová i imerzivní experiment

Co takhle trochu zkrátit vzdálenost mezi Francií a Českem? Festival francouzského divadla v Praze Sněz tu žábu už čtvrtým rokem přináší svěží pohled na současnou frankofonní dramatiku, a letos se organizátoři rozhodli rozšířit záběr i opačným směrem. Začátkem dubna (4. 4. – 7. 4. 2018) se tak v Paříži odehraje první ročník sesterského festivalu českého divadla Na skok do Prahy (Fais un saut à Prague).

14.03.2018

Kanadská audiovizuální umělkyně Myriam Bleau na festivalu Spectaculare 2018

Pátý ročník festivalu Spectaculare nabídne jedinečné vystoupení audiovizuální umělkyně Myriam Bleau pohybující se na hranici hudební performance a digitálního umění. Ve středu 21. března ve 20 hodin představí v pražském Centru architektury a městského plánování CAMP svou audiovizuální performance Soft Revolvers, za kterou byla oceněna čestnou cenou Prix Ars na festivalu Ars Electronica.