01.06.2017 13:35

Zemřel německý dramatik Tankred Dorst

Ve věku 91 let zemřel německý dramatik Tankred Dorst, podle agentury DPA jeden z nejhranějších autorů současného německého divadla. Nakladatelství Suhrkamp uvedlo, že zemřel dnes v Berlíně. Jeho hry, jako je Merlin aneb Pustá zem, uvedla i řada českých divadel.

V svých více než 50 divadelních hrách se oceňovaný dramatik vypořádával nejrůznějšími způsoby s otázkami lidské existence, napsala DPA. Jeho dílo se přitom vždy vzpírá zařazení do pevně stanovených kategorií. Inspiroval se látkami z mytologie i dějin, psal pohádky a reagoval i na aktuální politické dění.

Za Dorstovo nejkrásnější a největší drama je podle DPA považována právě hra Merlin aneb Pustá zem. Dvoudílný, dohromady až osmihodinový kus, jehož děj autor zasadil do světa mytického krále Artuše, uvedla řada světových scén.

V České republice se látky v uplynulých letech chopilo pražské Švandovo divadlo, Horácké divadlo v Jihlavě, Městské divadlo Zlín nebo Moravské divadlo v Olomouci.

Německý dramatik se prostřednictvím legendy o hledání svatého grálu a následném pádu Artušovy říše soustředil především na témata deziluze, únavy z vyčerpaných ideálů, rozčarování nad vlastními činy a jejich následky.

Autor článku: ČTK: zdp, ank

Zemřel německý dramatik Tankred Dorst

Zahraniční divadlo

14.12.2017

Humperdinckova Perníková chaloupka připomene fenomenálního tenoristu Philipa Langridge ve vánočním bonusu z Met

Perníková chaloupka (Hänsel und Gretel), nejslavnější opera Wagnerova chráněnce Engelberta Humperdincka, byla historicky první operou, kterou Met přenášela živě po rozhlasových vlnách – psal se tehdy Boží hod vánoční roku 1931. A právě záznam mistrovského díla na motivy pohádky bratří Grimmů, v němž v roce 2007 pod taktovkou Vladimira Jurowského okouzlily publikum Met virtuózní pěvecké výkony Alice Coote v roli Jeníčka a Christine Schäfer v roli Mařenky, nadchne příznivce romanticky rozmáchlých melodií v prosinci ve vybraných českých kinech.

08.12.2017

Osmé pokračování Prague-New York Effects propojí Věru Ondrašíkovou a Ikue Mori

Česká tanečnice a choreografka Věra Ondrašíková a americká hudebnice Ikue Mori společně vystoupily 1. prosince 2017 v České národní budově na Manhattanu. O deset dní později se představí i českému publiku v Praze.

30.11.2017

Mladý a neklidný Marx roztočí necudný večírek v novém londýnském divadle

Filozof a revolucionář Karl Marx jako pijan, bez kterého se neobejde žádná party, buřič a hádavý manžel? Poznejte jednu z nejvlivnějších historických osobností tak, jak se o ní v dějepisu neučí! Nová komedie od tvůrců hitu One Man, Two Guvnors, moderní verze klasiky Sluha dvou pánů, k tomu fanouškům britského divadla představí zbrusu nové londýnské divadlo Bridge.