10.10.2016 15:21

Zlínská Past na myši: vrahem tentokrát nebude zahradník

Na zlínských divadelních prknech se v půlce října objeví nejslavnější divadelní detektivka všech dob Past na myši, jejíž autorkou je Agatha Christie. Režíruje ji Lukáš Kopecký, který se stal na konci září absolutním vítězem soutěžního festivalu Young for young v Městském divadle v Mostě. Podle tamějších diváků byla nejlepší právě jeho inscenace Podivný případ se psem – také detektivní žánr. Premiéra Pasti na myši se chystá na 15. října ve Velkém sále.

Majitelé nově otevřeného penzionu U klášterní studny netrpělivě čekají na své první hosty a s obavami vyhlížejí do houstnoucí chumelenice. Příjezdová cesta už je pod sněhovou záplavou téměř neprůjezdná, když dorazí šestý a nikým neočekávaný host se šokující zprávou: všichni přítomní jsou v ohrožení života. Jenže telefonní spojení někdo přestřihl a dům už zcela zavalil sníh. Není úniku. A vrah už je možná vevnitř…Nevídaný úspěch této téměř sedmdesát let staré hry prý udivoval i samotnou autorku. Ale její čtenáři a diváci zas tak překvapeni nebývají – když jim totiž na závěr skvěle vybudovaného a humorem protkaného příběhu autorka naservíruje šokující rozřešení a všechny indicie do sebe hladce zapadnou, zatetelí se i ten nejzarytější odpůrce detektivek a chce se do téhle důmyslně sestrojené pastičky na myši nechat chytit zas a znovu. 

„Co podle mého nabízí Past na myši? Jedinečné vytržení z rutiny každodenních povinností. Mrazení v zádech, až by jeden chvílemi vyskočil ze sedadla. Překvapivé zvraty, napínavé drama, poezie hrůzy. Divákům doporučuji jít do divadla v doprovodu!“ láká režisér Lukáš Kopecký, který v Městském divadle Zlín již režíroval v roce 2011 scénické čtení Cesta k moři. „Detektivní žánr má tu výhodu, že v něm herci musí chtě nechtě hrát o život. Proto bych diváka neváhal pozvat na dechberoucí hereckou souhru a napínavou podívanou. A taky na diváka čeká nejedno překvapení. Snad teď nic nepropíchnu, když poodhalím, že vzhledem k tomu, že se Past na myši odehrává v kulisách sněhové vánice, je tedy nanejvýš pravděpodobné, že vrahem tentokrát nebude zahradník.“

Publikum uvidí v moderní scénografii a v kostýmech podle návrhu Veroniky Watzkové osm herců zlínského souboru ve zcela jiném úhlu pohledu. Vrahem může být kdokoli z nich: Petra Králová, Zdeněk Lambor, Tomáš David, Helena Čermáková, Radoslav Šopík, Marta Bačíková, Rostislav Marek a Vojtěch Johaník, který se představí jako detektiv Trotter. „Má milovaná maminka je vášnivou čtenářkou detektivek. Díky tomu je u nás spousta knih tohoto žánru a z velké části je autorkou právě Agatha Christie. Takže detektivní teorii znám. A detektiv Trotter (prosím nezaměňovat za trotl nebo Potter), tak na něj zvláštní přípravu nemám. Jak se odborně říká, je to „zelenáč“, takže i já chci být v pátrání nováčkem,“ říká představitel hlavní role.

https://www.divadlozlin.cz/ 


Autor článku: Hana Vondrášková

Zlínská Past na myši: vrahem tentokrát nebude zahradník