02.05.2017 13:10

Zlínské divadlo vstoupí do 72. sezony s novým uměleckým šéfem

Městské divadlo Zlín představilo premiéry nadcházející 72. sezóny. Diváky v ní čeká pestrá paleta velkých příběhů a herce krásné role. Zlínská scéna do ní vstoupí pod taktovkou nového uměleckého šéfa Patrika Lančariče.

Sezónu zahájí dvě inscenace na motivy románů Fjodora Michajloviče Dostojevského. Zatímco režisér Alexandr Minajev ve Velkém sále chystá výpravnou fresku o osudu Knížete Myškina Idiot, v Dílně připravuje Jiří Jelínek mírně děsivou kabaretní pitvu jednoho slavného mordu Raskolnikov /přešetření/. Dále se můžeme těšit na spolupráci se známými režiséry Janem Antonínem Pitínským (Trójanky) či Jakubem Nvotou (Zamilovaný Shakespeare). Přivítáme mezi sebou také mladé talenty – režiséry Mikoláše Týce (Smrt v hotelu Alexandria) a Terezu Říhovou (ve Studiu Z Antigona a ve Velkém sále pohádka Tučňáci na arše).

Silnou regionální linku podrží i v nové sezoně Dodo Gombár adaptací oceňovaného románu zlínského spisovatele Antonína Bajaji Zvlčení. „Dva oddychové tituly Zamilovaný Shakespeare a Smrt v hotelu Alexandria mají také společného jmenovatele. Oba autoři mají vazbu na Zlínsko. Peter Black si zamiloval nedaleké lázně Luhačovice, Tom Stoppard, autor Zamilovaného Shakespeara, se ve Zlíně narodil,“ doplnil dramaturg Vladimír Fekar.

„Myslím, že asi nejvýstižnějším jednoslovným shrnutím té nadcházející sezóny je velkolepá, bohatá nebo zkrátka výživná,“ řekla umělecká šéfka Hana Mikolášková, která už ale nadcházející sezónu konzultovala a připravovala se svým nástupcem, Patrikem Lančaričem. „Má-li zůstat divadlo živé, má-li jeho umělecký soubor nadále růst, zrát a vyvíjet se, je potřeba, aby neustrnul na místě. A proto se umělečtí šéfové střídají, každý člověk má totiž jiný dar,“ loučí se Hana Mikolášková.

Patrik Lančarič novou výzvu srdečně vítá: „Som odhodlaný dať Zlínu zo seba to najlepšie a na svoju novú umeleckú i životnú etapu sa veľmi teším. Vážené zlínske publikum, vedzte, že je mi cťou. Teším sa na stretnutia s vami i na náš vzájomný dialóg, ktorý pevne verím, bude inšpirujúci, vzrušujúci a obojstranne obohacujúci zároveň.“ Lančarič se již zlínskému publiku představil inscenacemi Agent František ve službách Sherlocka Holmese a druhým dílem baťovské trilogie Já, Baťa.

V nové sezoně bude také režisérem komedie Francise Vebera Drahá legrace. „V kútiku duše som vždy túžil stretnúť sa s Veberom a jeho Pignonom v divadle ako režisér. Návrh na réžiu tejto hry som teda akceptoval s nepredstieranou radosťou,“ svěřil se nový umělecký šéf.

72. sezonu zahájí Městské divadlo Zlín 16. září.

www.divadlozlin.cz

Autor článku: Veronika Jurčová

Zlínské divadlo vstoupí do 72. sezony s novým uměleckým šéfem

Zprávy

18.10.2017

Ve věku 92 let zemřela dnes herečka Viola Zinková

Ve věku 92 let zemřela dnes ráno herečka Viola Zinková, bývalá manželka divadelního režiséra Jana Grossmana (1925-1993). ČTK to oznámil její přítel Jan Šmíd. Zesnulá působila v někdejším Divadle E. F. Buriana a často spolupracovala s rozhlasem.

18.10.2017

Pražské Quadriennale 2019 se po 12 letech vrátí na Výstaviště

Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu.

17.10.2017

Divadlo Na Jezerce pokřtilo knihu a oslavilo tak 15. divadelní narozeniny

Patnáctiletá historie Divadelní společnosti Jana Hrušínského se vešla na 240 stran reprezentativní publikace, kterou pro své diváky připravili Jan Hrušínský a grafička Barbora Hrušínská jako narozeninový dárek. Slavnostní křest se uskutečnil v Divadle Na Jezerce v úterý 17. října. Výpravnou divadelní knihu pokřtili stálí spolupracovníci a podporovatelé Jezerky, profesor Martin Hilský, herec Jaroslav Dušek a režisér Jan Hřebejk.