Česká premiéra divadelní hry Johanny Kaptein „Historka o svaté Magdě“

Divadlo Mandragora, veřejná studentská scéna Zlínské soukromé vyšší odborné školy umění, uvádí 17. prosince 2015 českou premiéru hry z pera na českých scénách již etablované současné německé autorky Johanny Kaptein. Tato hamburská rodačka píše kromě rozhlasových a divadelních her také prozaické texty. Za svou tvorbu byla několikrát oceněna. V současné době žije a tvoří v Berlíně. U nás byly její texty inscenovány v Chebu a Ústí nad Labem.

Její hra v překladu Michala Kotrouše je o ženě, kterou osud dohnal až k vraždě. Nad otázkami, zda tuto ženu odsuzovat, je-li osud daný, jaké je postavení žen ve společnosti a mnohými dalšími, se můžete zamyslet společně s pěti postavami, které se v průběhu celé hry snaží její příběh rekonstruovat.

 „Texty Johanny Kaptein jsou pro tvůrce otevřeným hřištěm, mapou, kde jsou zakresleny pouze některé orientační body a je na inscenátorech, jak jejich ideální mapa světa podle Johanny Kaptein bude vypadat,“ tvrdí bývalý šéf Činoherního studia Ústí nad Labem Filip Nuckolls, který toto dílo společně se studenty absolventského ročníku nastudoval.

O výběr právě této hry pro absolventský ročník se zasadil dramaturg Městského divadla Zlín Vladimír Fekar: „Jsem rád, když mají studenti VOŠ možnost seznámit se se současnou moderní dramatikou, protože zkoušení takového textu je zároveň přemýšlením o světě, ve kterém žijeme. Historka o svaté Magdě je takovým příběhem, který by se za jistých okolností mohl stát kdekoliv a komukoliv.“

A studenti jsou z výběru tohoto textu skutečně nadšení. „Baví mě, jak si s tím textem můžeme hrát, postupně ho odkrývat a objevovat v něm jednotlivé postavy. Chvíli jsme postavami, které vyprávějí příběh a chvíli se jakožto tyto postavy vžíváme do osob, o kterých vyprávíme. Navíc se na této hře učíme civilnímu hereckému projevu, což je oproti naší předešlé absolventské inscenaci taky zase něco jiného,“ prohlásila studentka Valentýna Matysková. Text této hry je specifický tím, že je napsán v replikách, které nejsou přiřazeny konkrétním postavám.

Inscenace bude uváděna v divadelním klubu Dílna Městského divadla Zlín. Více informací najdete na www.facebook.com/divadlomandragorawww.dilnazlin.cz.TwitterGoogleFacebookDeliciousLinkedinDigg

Databáze

… paměť divadla

Virtuální studovna
Knihovna Bibliografie
Audiotéka Videotéka
Divadelní inscenace Divadelní akce
Scénografie Divadelní fotografie

Divadelní architektura

Dnes představujeme:

Divadlo.cz provozuje Institut umění - Divadelní ústav

 

Registrace newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru:

Před 50 lety

E-shop Prospero

Divadlo.cz na Facebooku: