Divadlo Feste uvádí v české premiéře norskou hru Návraty

Fredrik Brattberg, norský dramatik oceněný Ibsenovou cenou, přijíždí do Brna shlédnout 12. ledna českou premiéru své hry Návraty. Komorní inscenace konfrontuje diváka otázkami po smyslu tradiční struktury rodiny v současné euroamerické civilizaci. Překlad hry připravila pro festival scénických čtení SPECIFIC 2015 Karolína Stehlíková.

Norská hra Návraty se zabývá nefunkčními vztahy mezi členy rodiny - otcem, matkou a synem. To je velmi běžné divadelní téma, ovšem Brattberg rodinná traumata nahlíží syrovou severskou optikou, jíž známe z norských či dánských filmů. Hra má blízko k absurdnímu dramatu, černé komedii, ale i dokumentární sondě do domácí reality. Pasáže textu se cyklicky opakují, vracejí se identické situace – někdy neříkají vůbec nic, někdy až příliš mnoho. Následky chyb, které ve všedním životě členové rodiny dělají, tak postupně přerůstají do katastrofálních rozměrů. A cyklická spirála potlačovaných bolestí může (jak víme) zničit úplně všechno.

Fredrik Brattberg
„…Při psaní her se snažím dramatu přidělit hudební strukturu. Návraty jsou založeny na repetici tak, jako tomu bývá v případě hudební skladby. Ve hře se vyskytují dvě témata nebo scény – téma A, aneb Když je Gustav mrtev, a téma B, Když se Gustav vrací. Chtěl jsem zjistit, jak daleko můžu zajít při opakování těchto dvou scén, a v průběhu psaní jsem přišel na to, že postupně měním žánr z realistické tragédie na absurdní komedii.“
Fredrik Brattberg o Návratech v rozhovoru pro časopis festivalu Specific Innsikt.

Fredrik Brattberg se stal úspěšným dramatikem, jehož hry jsou uváděny po celé zemi, včetně norského Národního divadla v Oslu. Svůj debut „Det banker, Amadeus“ napsal v roce 2008. Kromě toho se také věnuje skládání hudby, což se projevuje i v jeho dramatech, které mají často strukturu hudební kompozice. Brattbergovy hry byly přeloženy do osmi jazyků. Za své drama Návraty získal v roce 2012 prestižní Ibsenovu cenu. Brno poprvé navštívil v květnu 2015, kdy bylo uvedeno scénické čtení hry Návraty.

Režie inscenace tkví v rukou herce Divadla Husa na provázku Tomáše Milostného (dříve Tomáš Sýkora), který se postupně etabluje na lokální scéně také jako režisér. V jeho týmu působí herečka Mahenovy činohry Eva Novotná, student herectví Ondřej Kraus a performer nezávislého Divadla II. pád Josef Juřík.

Divadlo Feste je nezávislé angažované divadlo s těžištěm v Brně. Pracuje se sociálními a politickými tématy. K vyjadřování a komentování společenského dění využívá jak pravidelných divadelních prostor, tak městských veřejných prostor, odstavených průmyslových komplexů či prostředků veřejné hromadné dopravy. Od ledna 2016 funguje Divadlo Feste desátým rokem.


Fredrik Brattberg
Návraty

Překlad: Karolína Stehlíková
Režie: Tomáš Milostný
Dramaturgie: Magdaléna Milostná
Hrají: Eva Novotná, Ondřej Kraus, Josef Juřík
Světlo, zvuk: Jan Laichman
Produkce: Mirka Kobrtková


www.divadlofeste.cz 

Související:
Divadlo Feste


TwitterGoogleFacebookDeliciousLinkedinDigg

Databáze

… paměť divadla

Virtuální studovna
Knihovna Bibliografie
Audiotéka Videotéka
Divadelní inscenace Divadelní akce
Scénografie Divadelní fotografie

Divadelní architektura

Dnes představujeme:

Divadlo.cz provozuje Institut umění - Divadelní ústav

 

Registrace newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru:

Před 50 lety

E-shop Prospero

Divadlo.cz na Facebooku: