Do Divadla pod Palmovkou se ve hře FUK! vrátí Jiří Langmajer

Do Divadla pod Palmovkou se ve hře FUK! vrátí Jiří Langmajer. Černá komedie nizozemské autorky Marie Goosové bude mít v režii Petra Zelenky premiéru 18. prosince. Inscenace o dramatickém setkání čtyř přátel měla světovou premiéru v roce 2002. Zástupce médií o tom dnes informovala dramaturgyně Daria Ullrichová.

"Pro mě se hra FUK! stala šancí vrátit se do Divadla pod Palmovkou, kde jsem byl vždycky spokojený a kde jsem strávil velkou část svého divadelního života," uvedl Langmajer.

V Jihočeském divadle měla hra o kamarádech, kterými zmítá krize středního věku, tuzemskou premiéru v roce 2012 také pod režisérským vedením Petra Zelenky. Ten mohl opět pracovat s Martinem Hruškou, Ondřejem Volejníkem a Zdeňkem Kupkou, kteří se před dvěma lety stali členy Divadla pod Palmovkou. "Hru jsem výrazně zkrátil, už to jsou spíše silnější tahy než předchozí impresionismus," podotkl Zelenka.
Langmajer ve hře ztvárňuje Jardu, budoucího ministra právě odcházejícího od své rodiny. Ústřední postavou je Petr (Martin Hruška), homosexuální zaměstnanec radnice a milovník výtvarného umění, který zpronevěřil osm obrazů a nemůže je vrátit. Do situace je zasvěcen také Tom (Ondřej Volejník), jenž býval právník, než kvůli závislosti na drogách skončil v blázinci. Jako poslední se zapojí Martin (Zdeněk Kupka), režisér pochybných divadelních inscenací.

"Trochu mne děsí, že autoři, kteří mluví o krizi současného světa a společnosti, jsou v menšině. Naopak archeologové, antropologové či klimatologové se na tom celkem spolehlivě shodují. Umění si nechalo vnutit úlohu "bavit", ale mám pocit, že je třeba i varovat," uvedl režisér Zelenka.
Podle dramaturgyně Ullrichové se při sledování inscenace budou ženy smát a muži dojímat nad svým osudem. "Autorka umí napsat vděčné herecké příležitosti. Baví mě, že takovou inscenaci napsala žena o mužích," sdělila.

Hra, kterou Goosová v originále nazvala Cloaca, se v roce 2002 stala událostí sezóny. Hrála se v Německu, v Anglii, ve Španělsku i v Argentině. Český název inscenace FUK! neznamená zkratku, ale pozdrav, který si čtyři hlavní postavy udržují od studentských let.
Goosová se narodila 25. února 1956 v nizozemském městečku Breda. Nejdříve se prosadila jako televizní scenáristka. Před deseti lety získala cenu Goudem Ganzenveer za celoživotní dramatické dílo. K jejím úspěchům patří čtyřdílná televizní dramatická série Dějiny rodiny Avenierových. Podle zástupců Divadla pod Palmovkou není vyloučeno, že se osobně zúčastní pražské premiéry.

www.podpalmovkou.cz


Související:
Divadlo pod Palmovkou


TwitterGoogleFacebookDeliciousLinkedinDigg

Databáze

… paměť divadla

Virtuální studovna
Knihovna Bibliografie
Audiotéka Videotéka
Divadelní inscenace Divadelní akce
Scénografie Divadelní fotografie

Divadelní architektura

Dnes představujeme:

Divadlo.cz provozuje Institut umění - Divadelní ústav

 

Registrace newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru:

Před 50 lety

E-shop Prospero

Divadlo.cz na Facebooku: