11.02.2007 00:00

Komika Vlasty Buriana připomínají rozehrané ruce

Praha 10. února (ČTK) - Plastika rukou v expresivním gestu ode těchto dnů zdobí hrob krále komiků Vlasty Buriana na pražském vyšehradském hřbitově. Umělecky ztvárněné ruce nahradily Burianovu bustu, která byla z hrobu před několika lety ukradena. U slavnostního odhalení sochy se sešlo mnoho desítek lidí, kteří si připomněli Burianovo herectví a 45. výročí jeho úmrtí.

Na jednoho z nejznámějších českých filmových a divadelních herců zavzpomínali spisovatel a karikaturista Ondřej Suchý a divadelní teoretik Vladimír Just, kteří se v 90. letech zasadili o úplnou Burianovu rehabilitaci. Když byl totiž herec po válce odsouzen pro údajnou kolaboraci s Němci, nikdo se ho nezastal a ani zastat nesměl. Také jeho pohřeb začátkem 60. let se konal v tichosti. Plně rehabilitován byl Burian až 32 let po smrti.

Just dnes připomněl, že Burianovo umění a jeho humor cenili nejen kritici z konzervativních řad, ale i avantgardisté. "Je dobře, že jej v této plastice připomínají právě ruce, které jsou vedle obličeje důležitým svědectvím jeho hereckého projevu," uvedl.

Plastiku, kterou vytvořil sochař Tomáš Vejdovský, dnes odhalil herecký kolega Vlasty Buriana Lubomír Lipský a požehnal jí biskup Jaroslav Škarvada. Vzpomenout na velkého herce přišli i bývalý šéf baletu ND Vlastimil Harapes a herečky Marta Vančurová a Jaroslava Adamová.

Pietnímu aktu předcházelo shromáždění v blízké bazilice sv. Petra a Pavla. Duchovní skladby přednesli pěvci Roman Janál, Luděk Vele a Markéta Mátlová, královéhradecký chlapecký sbor Boni Pueri, varhaník Vladimír Roubal a žesťoví sólisté trubačů Pražského hradu František Svejkovský a Jan Verner.

Dnešní uctění Burianovy památky uspořádala Společnost Vlasty Buriana. Té se před pěti lety povedlo přestěhovat ostatky velkého komika ze hřbitova na Vinohradech do hrobu na Vyšehradě. V roce 1998, kdy česká kinematografie slavila 100 let existence, se její členové zasloužili o pamětní desku na Burianově vile v Praze. Od stejného roku nese z jejich iniciativy jméno krále českých komiků pasáž u Divadla Komedie, kde Burian od roku 1930 do konce války působil. Ve foyer je od té doby jeho busta - symbolicky se tak vrátil na scénu, jejímž byl dlouhá léta majitelem i ředitelem.

Markéta Horešovská mal

Autor článku: ČTK