Liberecké divadlo chystá na první polovinu roku devět premiér

Devět nových představení nabídne v první polovině roku 2016 liberecké divadlo F. X. Šaldy. Budou mezi nimi klasická díla i světová premiéra. ČTK o tom dnes informoval mluvčí divadla Jakub Kabeš.

Své nové dílo pro Liberec chystá Arnošt Goldflam, jehož hry se hrají po celé republice. "V libereckém divadle jsme dosud žádnou hru Arnošta Goldflama nehráli. Když jsme s ním o uvedení některé jeho hry hovořili, překvapil nás námětem, který teprve zpracovává," uvedl Kabeš. Hra Ach ti Hilsnerové bude mít světovou premiéru na konci dubna. Inscenace se zabývá tématem antisemitismu. Podnětem byly události, které nastaly po brutální vraždě 19leté Anežky Hrůzové z roku 1899 v Polné na Jihlavsku.

Ještě před tím uvede činohra dvě jiná představení. Na konci ledna nabídne hru Poprask na Laguně od Carla Goldoniho, který se řadí k autorům nejhranějších klasických komedií. "V posledních letech jsme ho nikoli záměrně, ale každopádně neprávem opomíjeli," uvedl Kabeš. V únoru uvede divadlo na malé scéně současné izraelské drama Strasti života od Chanocha Levina. Námětem hry je životní bilance člověka, který se jedné noci probudí s pocitem brzkého konce.

V červnu obohatí činohra svůj repertoár o další dvě hry. Pro Malé divadlo plánuje hru Událost v městečku Goga od slovinského autora Slavka Grumy. "Je to expresivní a výrazná výpověď s prvky hororu a absurdity o tom, co se v lidech skrývá a není na povrchu jejich jednání vidět a co je neodvratné v jejich osudu," uvedl Kabeš. Na velké scéně se bude hrát inscenace Absolvent, která vznikla na motivy stejnojmenného filmu. V něm na sebe poprvé výrazně upozornil herec Dustin Hoffman.

Opera bude lákat na dvě nová představení. Po 11 letech se v novém nastudování vrátí na velkou scénu oblíbená opereta Mam'zelle Nitouche od skladatele Florimonda Hervého. Druhou novinkou bude dílo skladatele Julesa Masseneta, půjde o dnes již málo známou operu Thaïs z konce 19. století. "V poválečné divadelní historii bude liberecká opera vůbec prvním jevištěm, na kterém se Thaïs bude inscenovat," uvedl Kabeš.

Dvě proslulá díla se chystá do taneční podoby převést balet. Prvním bude pohádka Alenka v říši divů a druhým horor Jekyll & Hyde s podtitulem Znáte své druhé já?.

www.saldovo-divadlo.cz 

Související:
Divadlo Na Fidlovačce


TwitterGoogleFacebookDeliciousLinkedinDigg

Databáze

… paměť divadla

Virtuální studovna
Knihovna Bibliografie
Audiotéka Videotéka
Divadelní inscenace Divadelní akce
Scénografie Divadelní fotografie

Divadelní architektura

Dnes představujeme:

Divadlo.cz provozuje Institut umění - Divadelní ústav

 

Registrace newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru:

Před 50 lety

E-shop Prospero

Divadlo.cz na Facebooku: