05.10.2017 11:07

Palm Off Fest 2017: Na Palmovku míří nejskandálnější představení 21. století

Koncem října ovládne pražskou kulturní scénu druhý ročník mezinárodního setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest. Od 20. do 31. října 2017 se v Divadle pod Palmovkou a Synagoze na Palmovce uskuteční bohatý program divadelních inscenací, diskuzí s tvůrci, promítání dokumentů a workshopu. I letos se festival bude zabývat převážně tématy demokracie v postkomunistických zemích a postavení zemí Visegrádu v rámci EU, ale dotkne se třeba i témat uprchlictví, xenofobie či pedofilie. Diváci během 11 dní zhlédnout dvě inscenace z Polska a Slovenska, jednu inscenaci z Maďarska a tři české inscenace. Festival navíc přiváží poprvé do České republiky jednu z nejskandálnějších inscenací současnosti – Prokletí slavného režiséra Olivera Frljiće z varšavského Teatru Powszechného.

Oliver Frljić, známý a ceněný bosensko-chorvatský režisér a dramatik, je jedním z nejvýraznějších představitelů evropského kritického divadla. Jeho inscenace vyvolávají bouřlivé reakce, ať už se jedná o země bývalé Jugoslávie nebo Německo, kde Frljić v poslední době často inscenuje. Ne jinak je tomu i v případě jeho inscenace Prokletí, která měla premiéru v únoru tohoto roku ve varšavském Teatru Powszechném. Doslova během několika hodin po své premiéře se Prokletí stalo „horkým tématem“ polské politické i celospolečenské scény. Proti inscenaci protestovali nejen politici, ale také představitelé národoveckých i náboženských fundamentalistů. Na tvůrce bylo podáno trestní oznámení. O inscenaci a o událostech kolem ní referovaly přední evropské deníky (The Guardian, Le Monde, Süddeutsche Zeitung ad.) a stala se tak – bez jakékoli nadsázky – nejsledovanější divadelní událostí 21. století.

Inscenace Prokletí je Frljićovým nejčerstvějším dílem a doposud krom Polska hostovala pouze v berlínském divadle Maxim Gorki Theater. Pražská repríza je tak teprve jejím druhým hostováním v zahraničí.  Frljić v této inscenaci využívá klasického textu polského modernisty Stanisława Wyspiańského k vytvoření vrstevnatého divadelního eseje, v němž zkoumá nejen vztah polské společnosti ke katolické církvi, ale klade si také otázku po smyslu a účelnosti kritického a politického divadla v dnešním světě. Prokletí bude poprvé v Praze uvedeno 22. října a po představení bude následovat otevřená debata s tvůrci, které se zúčastní i sám režisér. Debaty s tvůrci jsou i letos součástí festivalu a po každé zahraniční inscenaci se mohou diváci těšit na moderované diskuze s odborníky z kulturní i společenské scény. Účast přislíbili mimo jiné dcery spisovatelky Žo Langerové, Tatiana a Zuzana, vrchní zemský rabín Karol Sidon nebo politolog Jiří Pehe.

Festival zahájí už 20. října domácí inscenace Nora v režii Jana Nebeského, která posbírala pozitivní ohlasy napříč odbornou i laickou veřejností nejen díky jedinečnému režisérskému pojetí, ale také díky výjimečnému hereckému výkonu Terezy Dočkalové v titulní roli. K vidění bude také inscenace Anna Franková Nového divadla z Nitry v režii Šimona Spišáka, která je dramatizací slavného deníku a rezonuje v současné společnosti snad více než kdy jindy. Nejsme barbaři! z budapešťského Katona József Színház bude v programu festivalu zastupovat Maďarsko a otevře například téma uprchlictví. Tenkrát v Bratislavě Slovenského komorního divadla z Martina zase zpracovává bestseller Žo Langerové o životě se slovenským levicovým intelektuálem Oskarem Langerem. Polský program doplní také Divadelník z lodžského Teatru Stefana Jaracza v režii oceňované Agnieszky Olsten. Za českou stranu program doplní domácí inscenace Jak sbalit ženu 2.0 a z brněnského Divadla Husa na provázku přijede Dynastie v režii Michala Dočekala.

Doprovodný program festivalu letos opět vznikl ve spolupráci s Institutem dokumentárního filmu a jeho projektem KineDok. V prostorách Synagogy na Palmovce budou během víkendu 21. a 22. října k vidění čtyři dokumenty z Maďarska, Polska a České republiky a pro rodiny s dětmi je připraven workshop bollywoodskýho tanců.

Program festivalu:

  • 20. 10. 19.00   Nora, rež. Jan Nebeský, Divadlo pod Palmovkou
  • 21. 10. pásmo dokumentárních filmů ze střední Evropy, Synagoga na Palmovce
    17.00   Rozkaz je rozkaz + Oni, rež. Viktor Oszkár Nagy, András Petrik, Krisztina
    Meggyes, Maďarsko, 2015
    19.00   FC Roma, rež. Rozálie Kohoutová, Tomáš Bojar, Česká republika,
    2016, po projekci diskuse s tvůrci
  • 22. 10. pásmo dokumentárních filmů ze střední Evropy, Synagoga na Palmovce
    14.00   Královna ticha, rež. Agnieszka Zwiefka, Polsko, 2014
    15.30   workshop bollywoodského tance pro rodiny s dětmi
  • 22. 10. 19.00   Prokletí, rež. Oliver Frljić, Teatr Powszechny, Varšava
  • 24. 10. 19.00   Dynastie, rež. Michal Dočekal, Divadlo Husa na provázku, Brno
  • 25. 10. 19.30   Jak sbalit ženu 2.0, rež. F. X. Kalba, Divadlo pod Palmovkou
  • 26. 10. 19.00   Anna Franková, rež. Šimon Spišák, Nové divadlo, Nitra
  • 28. 10. 19.00   Nejsme barbaři!, rež. Vilmos Vajdai, Katona József Színház, Budapešť
  • 29. 10. 19.00   Tenkrát v Bratislavě, rež. Patrik Lančarič, Slovenské komorní divadlo, Martin
  • 31. 10. 19.00   Divadelník, rež. Agnieszka Olsten, Teatr Stefana Jaracza, Lodž

http://www.divadlopodpalmovkou.cz/palm-off-fest#program