Revizor popáté ve Zlíně: nově s režisérem Filipem Nuckollsem

Již sedmou premiérou v jubilejní 70. sezoně Městského divadla Zlín a zároveň poslední v tomto kalendářním roce bude geniální nadčasová společenská satira Nikolaje Vasiljeviče Gogola Revizor, která přináší hrozivý i směšný obraz dneška a střílí si z nás všech. Ve Zlíně se hrála už celkem čtyřikrát (1947, 1963, 1983 a 1999). V sobotu 12. prosince 2015 ji nově představí Filip Nuckolls, který zde režíruje poprvé.

Úplatky. Pokrytectví. Strach z mocných. Jako bychom se za více než sto padesát let od napsání slavné komedie vůbec nezměnili. Ti, kdo jsou u moci, se strachují o svá křesla. Ti, kdo jsou pod nimi, jim pochlebují a pokukují po jejich vyhřátých místech. Stále ohýbáme páteře a bojíme se, že budeme odhaleni. Do města přijel revizor. No to nám ještě chybělo!

„Při přípravě inscenace Gogolova Revizora jsme si s dramaturgyní Kateřinou Menclerovou vymezili dvě hranice. Nechceme frašku z Ruska 19. století a nechceme lacinou komunální satiru. Zajímají nás pohlaváři neustále se všemožně chtěně ztrapňující před domnělým státním úředníkem. Nebránili jsme se přiznání, že bychom se na jejich místě zřejmě nechovali jinak. Žijeme v době konspiračních teorií, zaklínáme se transparentností, žádná z veřejně činných osob si nemůže být ráno jistá, zdali ještě večer bude na svobodě (a nemusí vědomě porušit zákon). Chtěli bychom, aby naše inscenace Revizora nebyla pohádkovým příběhem z feudalismu, aby byla zábavná a v dobrém slova smyslu herecká, když už se zde ve Zlíně sešli tak dobří herci,“ říká režisér Filip Nuckolls.

V hlavních rolích hrají Pavel Vacek (Chlestakov) a Luděk Randár (městský hejtman). Jako další postavy se na scéně podle návrhu Lukáše Kuchinky a v kostýmech od Lucie Šperlové objeví Marta Bačíková, Romana Julinová, Josef Koller, Petra Králová, Zdeněk Lambor, Jan Leflík, Pavel Leicman, Rostislav Marek, Gustav Řezníček, Jan Řezníček, Jana Tomečková, Milena Marcilisová a další. Autorem hudby je Ondřej Švandrlík.

Ve středu 9. prosince v 17 hodin zveme do Dílny na neformální besedu s tvůrci – Klevetivku. Vstup je zdarma. V pátek 11. prosince v 10 hodin se ve Velkém sále koná veřejná generálka. První reprízy se uskuteční 15. a 19. prosince, vždy v 19 hodin.
 

PŘEDSTAVUJE SE FILIP NUCKOLLS

Narodil jsem se 20. června 1979 v Ústí nad Orlicí. Je mi tedy 36 let. Pod Orlickými horami jsem žil do svých osmnácti let, kdy jsem ukončil víceleté gymnázium v České Třebové maturitou a odstěhoval se do Prahy, kde jsem začal studovat na DAMU, obor režie, dramaturgie činoherního divadla. V průběhu studia jsem začal docházet do divadelního spolku Kašpar, kam docházím stále i dnes. Se spolužáky jsme ještě na škole založili divadlo M.U.T., objeli s ním Evropu, stali jsme se rezidenty v pražském Paláci Akropolis a v divadle Komedie, a pak jsme ho vlastně ještě na škole rozpustili. Ale M.U.T. zničit nelze, jednou M.U.T. navždy M.U.T. Po škole, konkrétně na jaře 2002 jsem si začal s Činoherním studiem v Ústí nad Labem a po mnoha peripetiích jsem s ním začal chodit, posléze spát a žil jsem s ním až do června 2015. A celou dobu jsem od něj unikal - Komedie, NoD, Rubín, Cheb, Kladno, Hadivadlo, Národní v Ostravě, Bezruči, Pidivadlo i Disk. Na i-divadlu píšou, že mám za sebou 64 inscenací, nepočítají školu a M.U.T. No, nevím, je to nějak moc.
 

www.divadlozlin.cz 


Související:
Městské divadlo Zlín


TwitterGoogleFacebookDeliciousLinkedinDigg

Databáze

… paměť divadla

Virtuální studovna
Knihovna Bibliografie
Audiotéka Videotéka
Divadelní inscenace Divadelní akce
Scénografie Divadelní fotografie

Divadelní architektura

Dnes představujeme:

Divadlo.cz provozuje Institut umění - Divadelní ústav

 

Registrace newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru:

Před 50 lety

E-shop Prospero

Divadlo.cz na Facebooku: