12.05.2015 13:49

Režisérský tandem Skutr rozplétá v Divadle Kalich Podivný případ se psem

Na pražskou divadelní scénu vstupuje velký hit současných světových jevišť s názvem Podivný případ se psem. V Divadle Kalich má premiéru v úterý 12. května 2015.

Hlavní hrdina tohoto knižního bestselleru Marka Haddona i cenami ověnčené dramatizace z pera uznávaného dramatika Simona Stephense je mladý Christopher. Matematický génius, ale také autista, který příliš nerozumí okolnímu světu ani lidem. Během zdánlivě nevinného vyšetřování detektivního případu ze sousedství rozkryje docela jinou záhadu – která mu zásadně promluví do života.

Románu se prodalo přes 2 miliony výtisků, byl zvolen knihou roku 2003 v rámci prestižní Whitbreadovy ceny, jeho dramatizovaná verze se stala divadelní senzací nejprve v londýnském West Endu (premiéra v srpnu 2012 v Královském národním divadle), kde získala 7 Cen Laurence Oliviera včetně trofeje pro nejlepší hru roku. Následně byla s úspěchem uvedena v roce 2014 i na newyorské Broadwayi.

Pod prvním pražským nastudováním je podepsán respektovaný režisérský tandem SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), který proslul svou osobitou, nápaditou divadelní poetikou. „Příjemně mě překvapilo, že knížka i hra nabízejí více témat než problematiku autismu, že jsou především o rodinných vztazích. Ty jsou autory dovedně rozkryté, čemuž rozumíme všichni – na rozdíl od hrdinovy diagnózy, které nemůžeme plně porozumět, pokud s ní nežijeme,“ říká Lukáš Trpišovský. „Nezaměřujeme se na to, jak se Christopherovi daří pohybovat se v našem světě, ale baví nás možnost nahlédnout do jeho světa. Tomu je přizpůsobena scénografie: do bílé kostky, představující mysl hlavního hrdiny, vkládáme jednoduché věci, které vytvářejí organizaci Christopherova světa,“ doplňuje ho Martin Kukučka.

Hlavní role je výjimečnou hereckou výzvou pro nepřehlédnutelný mladý talent Jana Cinu.„Samozřejmě pro mě bylo důležité ponořit se napřed do studia autismu, nikdy před tím jsem se tímto tématem podrobněji nezabýval. Četl jsem knížky, pustil si nějaké filmy i dokumenty a hlavně jsem měl přes kamarádku, která s lidmi s touto diagnózou pracuje, možnost dostat se přímo mezi ně. Byl jsem jak u menších dětí, tak u dospívajících a všechna ta setkání proběhla v naprosté pohodě. Obdivoval jsem je. Je mi sympatické nevnímat autismus jako postižení, ale spíš jako dar. Po všech těch zážitcích pak bylo na mně najít autistu v sobě. S režiséry jsme se dohodli, že na jevišti nechceme zinscenovat odborný seminář o autismu, ale že se pokusíme vytvořit obraz světa autistů tak, jak si ho představujeme,“ prozrazuje Jan Cina. 

Také v ostatních rolích se objevují uznávané herecké osobnosti: Simona Babčáková, Hana Vagnerová, Marek Daniel, Zuzana Stavná a Petr Vančura.

www.divadlokalich.cz 


Autor článku: Jaroslav Panenka

Režisérský tandem Skutr rozplétá v Divadle Kalich Podivný případ se psem