23.10.2014 12:37

Román o osudu brněnských Němců se v HaDivadle dostane na jeviště

Úspěšný román Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch se v brněnském HaDivadle poprvé dostane na jeviště. Tématem díla je poválečný odsun brněnských Němců a další osud těch, kteří v Československu zůstali. Tučková je literární hvězdou, což ve spojení s tématem vyvolalo značný zájem diváků. Premiéra, která bude 28. října, je beznadějně vyprodaná, stejně jako další uvedení do konce listopadu. V prodeji jsou lístky na prosinec, řekli dnes divadelníci novinářům.

Režiséra a autora úpravy Mariána Amslera na Vyhnání Gerty Schnirch zaujal kromě tématu i autorčin styl - nedodržuje důsledně časové roviny, něco se čtenář dozvídá zpětně, což vytváří napětí. Režijní pojetí stojí na podobných principech. Prolnou se nejen časové roviny, ale také hlediště s jevištěm. Část diváků bude sedět na židlích, část na zemi na vycpaných pytlech, které mají svou úlohu i v samotné inscenaci.
Titulní postavu ztvární Sára Venclovská, pro kterou je práce na tématu odsunu brněnských Němců hledáním cesty mezi informacemi a dezinformacemi. "Člověk se těžko může dopátrat pravdy," uvedla Venclovská. Historikové takzvanému pochodu smrti dlouho nevěnovali pozornost. Dosud se přesně neví, kolik brněnských Němců při odsunu zemřelo.

HaDivadlo kvůli inscenaci shánělo dobový nábytek a oblečení. Divadelníci hledali například v bazarech a na půdách, prostřednictvím sociální sítě oslovili také své příznivce. "Šily se jen uniformy Hitlerjugend a Svazu německých dívek, ostatní šaty jsou autentické," řekl Amsler. V představení účinkuje kompletní soubor HaDivadla a komparzistky. Někteří herci ztvární rovnou několik postav. Celkem je jich ve scénáři 40.

Děj se odvíjí od květnových událostí roku 1945, kdy Gertu, matku několikaměsíční dcerky, odsunou společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na venkově, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny 20. století.
Tučková za knihu získala čtenářskou cenu Magnesia Litera. Je také autorkou dalšího úspěšného románu Žítkovské bohyně, který převedlo na jeviště Městské divadlo Zlín.

www.hadivadlo.cz


Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, dr

Román o osudu brněnských Němců se v HaDivadle dostane na jeviště