Teatrologická společnost zve na červnovou přednášku: Hraběcí zámecké divadlo Leopolda Lažanského v Chyši (1879–1880)

Teatrologická společnost a Kabinet pro studium českého divadla (IDU) si Vás dovolují pozvat na přednášku teatroložky a pracovnice Kabinetu pro studium českého divadla Mgr. Bereniky Zemanové Urbanové Hraběcí zámecké divadlo Leopolda Lažanského v Chyši (1879–1880). 

Přednáška se bude věnovat zámeckému divadlu v Chyši (Gräfliches Schloss-Theater in Chiesch), které na svém rodovém sídle provozoval v letech 1879–1880 hrabě Leopold II. Lažanský z Bukové (1854–1891). Provoz tohoto německy hraného divadla je možné rekonstruovat na základě unikátních archivních materiálů, jako jsou rozsáhlý soubor divadelních cedulí, služební řád, kniha pokut, smlouvy s herci, inventáře garderoby aj. Z dosavadního výzkumu vyplývá, že Chyšské zámecké divadlo bylo svébytným podnikem, který v mnoha ohledech vybočoval z kontextu zámeckých scén; divadlo bylo například díky volnému prodeji lístků otevřené pro veřejnost a podnikalo zájezdy do okolí.

Přednáška se uskuteční 26. května 2016 v 17.00 hod v Malém sále Institutu umění – Divadelního ústavu, Celetná 17, Praha 1.

http://www.teatrologie.cz/ 

www.idu.cz 
TwitterGoogleFacebookDeliciousLinkedinDigg

Databáze

… paměť divadla

Virtuální studovna
Knihovna Bibliografie
Audiotéka Videotéka
Divadelní inscenace Divadelní akce
Scénografie Divadelní fotografie

Divadelní architektura

Dnes představujeme:

Divadlo.cz provozuje Institut umění - Divadelní ústav

 

Registrace newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru:

Před 50 lety

E-shop Prospero

Divadlo.cz na Facebooku: