Výprava do roku 1913 s Vondráčkem a Dvořákovou

O celých sto dva let zpátky se vrátí publikum v Divadle na cucky. Scénické čtení vychází z knihy Floriana Illiese 1913, která v českém překladu Tomáše Dimtera vyšla v nakladatelství HOST. Olomouckým divákům ji představí renomovaní čeští herci Helena Dvořáková a Jan Vondráček.

Rokem 1913 začíná naše současnost. Vzduch je přesycen sny, nervozitou a melancholií. Bojuje se o nevědomí, novou hudbu, nové vidění, novou morálku a klíčové okamžiky politických a kulturních dějin se prolínají s každodenní banalitou, milostnými fiasky a pitím kávy. Svět se řítí kupředu ohromující rychlostí. Dost možná se mladý malíř Hitler na ulici míjí se Stalinem, u stejného stolu s Einsteinem sedí Kafka píšící dopisy Felicii, kterou si ale nikdy nevezme. Ženy si lehají Freudovi na pohovku, svlékají se však před Klimtem. Rilke má rýmu, Malevič svůj černý čtverec a Schönberg dostane pár facek a je mu upřeno právo na nerušenou avantgardu. Je tedy rok s neblahou třináctkou nešťastný?

„Knižní předloha se stala bestsellerem v několika zemích a je velice úspěšnou i v České republice. Jevištní provedení, pro které si režisérka vybrala několik ústředních momentů z knihy, zdařile ztvárňuje onu napjatou, produktivní a současně nostalgickou atmosféru doby a přitom neztrácí lehkost a humor,“ uvedla Eva Vondálová z Goethe-Institutu.

Představení na motivy stejnojmenné knihy Floriana Illiese v režii Barbary Herz uvede v úterý 15. prosince od 19 hodin olomoucké Divadlo na cucky ve spolupráci s Goethe-Institutem a Vědeckou knihovnou v Olomouci. Vstupné je zdarma, organizátoři však doporučují rezervaci míst na webu divadla (www.divadlonacucky.cz).

Související:
Divadlo na cucky


TwitterGoogleFacebookDeliciousLinkedinDigg

Databáze

… paměť divadla

Virtuální studovna
Knihovna Bibliografie
Audiotéka Videotéka
Divadelní inscenace Divadelní akce
Scénografie Divadelní fotografie

Divadelní architektura

Dnes představujeme:

Divadlo.cz provozuje Institut umění - Divadelní ústav

 

Registrace newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru:

Před 50 lety

E-shop Prospero

Divadlo.cz na Facebooku: