19.06.2017 11:43

10. ročník Divadelního léta zahájí v úterý 20. 6. U Zvonu doprovodný program – taneční představení Ghana zrána

V pátek 16. 6. začne na prostranství U Zvonu vyrůstat hlediště pro jubilejní 10. ročník festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem. Jako první se na něm odehraje už 20. 6. taneční představení Ghana zrána, které festival připravil jako doprovodný program ve spolupráci s Tancem Praha. Premiéru své vlastní inscenace Akvabely chystá Divadelní léto na 1. července. Kromě premiéry a deseti představení Akvabel se diváci mohou těšit na reprízy Dona Quijota a detektivní komedie Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes! Festival zakončí 28. 7. doprovodný program v podobě Open Air Slam Poetry. Po celý červen je ve Smetanových sadech k vidění výstava Deset divadelních let.

Divadelní léto připravuje již 10. rok vlastní činoherní inscenaci zasazenou do kulis historického centra Plzně, pro kterou vždy vybuduje jeviště s hledištěm pod otevřeným nebem. V rámci doprovodného programu se festival snaží na své venkovní scéně představovat divákům i jiné typy jevištního umění. „Vedlejší program má dva cíle: přivést do hlediště Divadelního léta mladé, nekonformní a náročnější publikum, především ale ukázat našim divákům, tvořícím stabilní diváckou základnu činoherních inscenací, že ani jiných jevištních forem se není třeba bát. Doufáme, že divák, který zhlédne představení Tance Praha pod širým nebem, si pak najde cestu na další taneční představení, která se konají třeba v Moving Station, nebo v Papírně Plzeň,“ říká ředitelka Divadelního léta Marcela Mašínová. Představení Ghana zrána je společným dílem ghanských a českých umělců - Ghana Dance Ensemble & Monika Rebcová a kol. Je to především dialog kultur dvou kontinentů, Afriky a Evropy. Vychází ze zkušeností odlišných osobností tanečníků v úzké spolupráci s hudebníky. Symbolizuje skromný pozdrav slunci na břehu Atlantiku, mezi neuvěřitelně vstřícnými Afričany s nakažlivou energií, rytmem v těle a úsměvem na rtech.

Mušketýrský večírek s Lhářem (16. 6. 19.00 Zach’s Cafe, Palackého náměstí 2, Plzeň)
Desátý rok své existence začalo Divadelní léto slavit už v zimě. Spolu se svými diváky si festival formou divadelních setkání postupně připomíná inscenace z minulých let. Na pátek 16. června, jen pár dnů před zahájením letošního 10. ročníku, se od 19 hodin chystá největší z letošních vzpomínkových party. V plzeňském Zach‘s Cafe se tentokrát festival ohlédne za dvěma inscenacemi. Hostem U Zacha bude stylově herec Roman Zach, skvělý Lhář z roku 2014, chybět nebude jeho sluha Tomáš Jeřábek, krásná Rosaura Malvína Pachlová nebo Florindo Petr Konáš, který byl také d‘Artagnanem ze Tří mušketýrů (premiéra 2013). Obě inscenace, Lháře i Tři mušketýry, připomenou během večera projekce a chystá se i oblíbená tombola, ve které bude hlavní cenou poukázka do restaurace Artamo.

http://www.divadelnileto.cz/

Autor článku: Daniela Vítová