14.06.2018 13:42

12 000 litrů vody, 1,5 tuny oceli, 4 skleněné stěny a 1 herečka: nové představení připravuje režisér Vít Neznal v obrovském akváriu

12 000 litrů vody, 1,5 tuny oceli, 4 skleněné stěny a 1 herečka - to jsou základní čísla, která nejlépe vypovídají o novém pohybovém představení Nesnesitelná tekutost bytí režiséra Víta Neznala a jeho souboru. Základním tématem inscenace, která díky obrovskému akváriu a využití vody slibuje netradiční a silný divácký zážitek, se stala nejistota dnešního nepředvídatelného světa. Premiéra Nesnesitelné tekutosti bytí proběhne po třech letech náročných příprav 30. srpna v jinak nepřístupné industriální hale Skleněnka vedle prostoru Jatka78 v pražské Holešovické tržnici v rámci festivalu Letní Letná.

Nesnesitelná tekutost bytí je příběhem člověka, který se snaží vyrovnat s nejistotou dnešního světa i svojí vlastní, předvídat nepředvídatelné a připravit se na to, že navzdory předpovědi může zítra pršet,” říká o projektu režisér Vít Neznal. V sólové roli se představí pod taktovkou režiséra Víta Neznala a přední české choreografky Dory Sulženko Hoštové mladá herečka a tanečnice Kateřina Dvořáková, která byla v Cenách divadelní kritiky 2017 nominována na Talent roku.

Scéně dominuje obrovské akvárium o rozměrech 2,8 x 2,8 x 2,8 metru, jehož konstrukce je výsledkem spolupráce se statiky z ČVUT, skláři a vodohospodáři. „Chtěl jsem v Česku vytvořit představení po vzoru toho, co jsem viděl ve světě - s dominantní scénografií, která předurčuje celé představení,” vysvětluje Vít Neznal. “Tato krychle je místem, ve kterém člověk stojí pevně nohama na zemi. Je světem, ve kterém si je jistý, protože si ho zvolil. Ale je tato jistota skutečně nepropustná?,” pokračuje Vít Neznal. “Chceme, aby díky fyzické blízkosti obrovského množství vody zažíval nejistotu také divák v hledišti. Tím si odnese velmi intenzivní divadelní zážitek,” uzavírá Neznal. Samotná stavba akvária trvá tři týdny, herečka v rámci přípravy na roli podstoupila i náročné zkoušení v bazénech.

Vít Neznal se svým souborem zaujal již dvěma předcházejícími autorskými představeními na pomezí nového cirkusu a pohybového divadla - Chyba a Mimo provoz.

Představení Nesnesitelná tekutost bytí vzniká v koprodukci s festivalem Letní Letná a prostorem Jatka78, od 30. srpna se bude v prostoru Skleněnky vedle Jatek78 hrát do 14. září pouze desetkrát, kapacita hlediště je omezena.

www.letniletna.cz
www.jatka78.cz

Autor článku: Jiří Sedlák, foto: Jiří Sedlák

12 000 litrů vody, 1,5 tuny oceli, 4 skleněné stěny a 1 herečka: nové představení připravuje režisér Vít Neznal v obrovském akváriu

Inscenace

20.09.2018

Pozvánka na inscenované čtení v rámci cyklu Hrdina v českém dramatu

V roce stého výročí založení Československé republiky chceme důstojně připomenout některé klíčové okamžiky, ideje a ideály související se zápasem o svobodnou existenci v rámci samostatného českého státu. Dovolte, abychom Vás pozvali na cyklus scénického čtení vybraných českých dramat, která jsou uměleckou projekcí příběhů historických i bezejmenných hrdinů. Jejich osudy vzbuzují věčnou otázku: Kdo je vlastně hrdina? Kdo je český hrdina? Jakou podobu má hrdinství?

20.09.2018

Čtrnáctá sezóna Divadla LETÍ přinese inscenaci o evropských lobbistech i unikátní imerzivní projekt o uprchlících z vesmíru

Pražské nezávislé Divadlo LETÍ zahájilo letos v září svou již čtrnáctou sezónu, a to třetím ročníkem festivalu Antická Štvanice, který uvedlo v koprodukci se se spřáteleným souborem Tygr v tísni v plenéru nedaleko VILY Štvanice.  Slavnostní uvedení hned dvou her – Konec Faidry Mariny Carr a Prosebnice Anny Saavedry – bylo ale pouhým začátkem sezóny, kterou divadlo chystá.

20.09.2018

První premiéra nové sezony Baletu Národního divadla bude poctou choreografovi Jiřímu Kyliánovi

První premiéra nové sezony Baletu Národního divadla s názvem KYLIÁN – Mosty času je především poctou významnému českému choreografovi Jiřímu Kyliánovi a jeho rozsáhlé tvorbě, která inspirovala tvůrce po celém světě. Zároveň však oslaví českou státnost, svobodu a 100 let existence republiky. Slavnostní premiéra se uskuteční 11. 10. 2018 v Národním divadle.