20.11.2015 11:38

19. ročník OST-RA-VARu přinese spoustu novinek!

Již podevatenácté zvou ostravská činoherní divadla divadelní kritiky a teoretiky, pedagogy, kulturní redaktory a praktické divadelníky, stejně jako studenty vysokých divadelních škol, na Festival ostravských činoherních OST-RA-VAR, který se uskuteční od středy 25. listopadu do neděle 29. listopadu 2015.

19. ročník festivalu přináší řadu novinek. Tou největší je asi účast dalšího divadla! „Ze Staré arény se pozvolným procesem stává profesionální divadlo, a proto se zúčastní jednou inscenací, která se stane také předmětem rozboru na seminářích. Pro příští ročník plánujeme, že od nového člena ‚rodiny‘ ostravských profesionálních divadel uvedeme v oficiálním programu inscenace dvě či tři. Letos druhou inscenaci tohoto divadla uvidí diváci v off programu, který je další novinkou přehlídky,“ uvádí jeden ze zakladatelů festivalu a dramaturg činohry NDM Marek Pivovar.

Tím ale výčet novinek nekončí! Smyslem festivalu je účastníkům v několika dnech nabídnout reprezentativní průřez tvorbou ostravských profesionálních divadel za poslední rok. Své názory na uvedené inscenace pak mohou zúčastnění vyjevit na seminářích, jichž se účastní divadelní kritikové a teoretikové, studenti divadelní vědy a samozřejmě inscenátoři a ti z herců, kterým to náročný festivalový program dovolí. „Důležitou změnou je také větší zapojení divadelníků do debat na seminářích, kde doposud hovořili téměř výhradně kritici a studenti. Slibujeme si od toho, že debaty tak získají zpět svěžest a jiskru, jichž se v posledních ročnících pohříchu nedostávalo,“ pokračuje Marek Pivovar.

Součástí celého festivalu jsou také již zmíněné tradiční rozborové semináře. Tematický seminář se letos bude zabývat posláním kritiky a také jejím aktuálním stavem. „Čekáme živou debatu, lze očekávat, že názory kritiků a divadelníků budou dosti odlišné,“ dodává Marek Pivovar.
 

POZOR, VÝZVA!

A tady je příležitost pro všechny diváky: máte-li odvahu a chuť zapojit se do debaty na tematickém semináři, zkuste odpovědět na následující otázky: Čtete divadelní kritiky? Mají pro vás nějaký význam při vlastním úsudku o viděném představení? Jaký význam vlastně má divadelní kritika? Jak své poslání naplňuje ta současná? Odpovědi prosím zašlete na e-mailovou adresu marek.pivovar@seznam.cz a doplňte i své telefonní číslo. Ozveme se vám!
 

Více informací: http://www.ndm.cz/cz/stranka/435-ost-ra-var-2015.html

 

Autor článku: Klára Kadlecová

19. ročník OST-RA-VARu přinese spoustu novinek!