23.11.2018 07:48

22. ročník OST-RA-VARu nabídne čtrnáct inscenací a tři rozborové semináře

Letošní – už 22. - ročník festivalu ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR  nabídne účastníkům na šesti místech 12 festivalových inscenací a 2 další v off-programu, součástí jsou tři rozborové semináře v centru PANT.  Festival proběhne od středy 28. listopadu do neděle 2. prosince a v Česku jde stále o počin ojedinělý. Letošní novinkou bude internetový diskusní blog k jednotlivým inscenacím.

Tradičně je OST-RA-VAR určen výhradně profesionálům – studentům divadelních oborů vysokých škol, jejich pedagogům, manažerům divadel, divadelním kritikům, teoretikům či novinářům zaměřeným na činoherní divadlo. Se svými inscenacemi se představí všechna profesionální ostravská divadla – Národní divadlo moravskoslezské (hrát se bude v Divadlech Antonína Dvořáka, Jiřího Myrona a v nově otevřeném Divadle „12“), Divadlo Petra Bezruče, Komorní scéna Aréna, Divadlo Mír a Stará aréna. Připojuje se také Absintový klub LES. Rozborové semináře po představeních se budou konat v centru PANT.  Účastníci mají možnost spolu diskutovat také mezi představeními.

„Divadla vybírají inscenace sama, jde vždy o reprezentativní umělecký výběr. Na přehlídce uvidí účastníci v krátkém čase to, čím se sama ostravská divadla prezentovat chtějí. Pro nás všechny je to tedy především možnost ukázat z uměleckého hlediska to nejlepší, co máme. Není to výběr divadel určený pro mainstreamové publikum. Účastníci mají tu výhodu, že inscenace uvidí v krátkém čase všechny. Je to nesporná výhoda, protože především odborníci, novináři a kritici z Prahy, Brna nebo Bratislavy nemají čas jezdit k nám průběžně,“ přibližuje dramaturgyně činohry NDM Sylvie Vůjtková.

Pro studenty divadelních oborů je festival místem, kde zažijí unikátní semináře, na nichž diskutují o inscenacích a analyzují je. „Nestačí pouhé líbí-nelíbí, cílem je konkrétními argumenty podložený rozbor inscenace, diskutuje se o jejich kladných i negativních stránkách,“ pokračuje Sylvie Vůjtková a dodává: „Letos máme novinku: na webu festivalu bude blog, kde každé ráno najdete studentské příspěvky reflektující inscenace předešlého dne. Ke každé z nich se vyjádří dva s našich studentských bloggerů. Pod jejich příspěvky bude rovněž možné diskutovat. Ustupujeme od tištěného zpravodaje a dáme přednost webu a on-line diskusi na facebooku festivalu.“

Národní divadlo moravskoslezské představí pět inscenací. Drama Henrika Ibsena Peer Gynt, které bude mít na OST-RA-VARu derniéru. Dvě v této sezóně nové inscenace: Rok na vsi bratří Mrštíků a poslední premiéru činohry NDM - Naši třídu Tadeusze Słobodzianka. V komorním Divadle „12“ pak dramata Řeči léčí a Teror.

Kompletní program přikládám – jsou tam také semináře. Pokud ještě máte zájem o akreditace na celý festival, obraťte se urychleně přímo na Valerii Hendrychovou (valerie.hendrychova@ndm.cz), ale upozorňujeme, že akreditace se platí – 500 Kč. Pokud chcete natáčet, psát a fotit jen vybrané programové sekce, nebude to problém zajistit vždy na místě. Pokud víte, kdy přijdete, uvítáme informaci předem.

Festival je v ČR ojedinělý, podobný počin organizují v posledních letech pouze Slovácké divadlo v Uherském Hradišti spolu s Městským divadlem ve Zlíně.

OST-RA-VAR letos finančně podpořilo město Ostrava a Ministerstvo kultury České republiky.

Autor článku: Šárka Swiderová