23.11.2018 07:48

22. ročník OST-RA-VARu nabídne čtrnáct inscenací a tři rozborové semináře

Letošní – už 22. - ročník festivalu ostravských činoherních divadel OST-RA-VAR  nabídne účastníkům na šesti místech 12 festivalových inscenací a 2 další v off-programu, součástí jsou tři rozborové semináře v centru PANT.  Festival proběhne od středy 28. listopadu do neděle 2. prosince a v Česku jde stále o počin ojedinělý. Letošní novinkou bude internetový diskusní blog k jednotlivým inscenacím.

Tradičně je OST-RA-VAR určen výhradně profesionálům – studentům divadelních oborů vysokých škol, jejich pedagogům, manažerům divadel, divadelním kritikům, teoretikům či novinářům zaměřeným na činoherní divadlo. Se svými inscenacemi se představí všechna profesionální ostravská divadla – Národní divadlo moravskoslezské (hrát se bude v Divadlech Antonína Dvořáka, Jiřího Myrona a v nově otevřeném Divadle „12“), Divadlo Petra Bezruče, Komorní scéna Aréna, Divadlo Mír a Stará aréna. Připojuje se také Absintový klub LES. Rozborové semináře po představeních se budou konat v centru PANT.  Účastníci mají možnost spolu diskutovat také mezi představeními.

„Divadla vybírají inscenace sama, jde vždy o reprezentativní umělecký výběr. Na přehlídce uvidí účastníci v krátkém čase to, čím se sama ostravská divadla prezentovat chtějí. Pro nás všechny je to tedy především možnost ukázat z uměleckého hlediska to nejlepší, co máme. Není to výběr divadel určený pro mainstreamové publikum. Účastníci mají tu výhodu, že inscenace uvidí v krátkém čase všechny. Je to nesporná výhoda, protože především odborníci, novináři a kritici z Prahy, Brna nebo Bratislavy nemají čas jezdit k nám průběžně,“ přibližuje dramaturgyně činohry NDM Sylvie Vůjtková.

Pro studenty divadelních oborů je festival místem, kde zažijí unikátní semináře, na nichž diskutují o inscenacích a analyzují je. „Nestačí pouhé líbí-nelíbí, cílem je konkrétními argumenty podložený rozbor inscenace, diskutuje se o jejich kladných i negativních stránkách,“ pokračuje Sylvie Vůjtková a dodává: „Letos máme novinku: na webu festivalu bude blog, kde každé ráno najdete studentské příspěvky reflektující inscenace předešlého dne. Ke každé z nich se vyjádří dva s našich studentských bloggerů. Pod jejich příspěvky bude rovněž možné diskutovat. Ustupujeme od tištěného zpravodaje a dáme přednost webu a on-line diskusi na facebooku festivalu.“

Národní divadlo moravskoslezské představí pět inscenací. Drama Henrika Ibsena Peer Gynt, které bude mít na OST-RA-VARu derniéru. Dvě v této sezóně nové inscenace: Rok na vsi bratří Mrštíků a poslední premiéru činohry NDM - Naši třídu Tadeusze Słobodzianka. V komorním Divadle „12“ pak dramata Řeči léčí a Teror.

Kompletní program přikládám – jsou tam také semináře. Pokud ještě máte zájem o akreditace na celý festival, obraťte se urychleně přímo na Valerii Hendrychovou (valerie.hendrychova@ndm.cz), ale upozorňujeme, že akreditace se platí – 500 Kč. Pokud chcete natáčet, psát a fotit jen vybrané programové sekce, nebude to problém zajistit vždy na místě. Pokud víte, kdy přijdete, uvítáme informaci předem.

Festival je v ČR ojedinělý, podobný počin organizují v posledních letech pouze Slovácké divadlo v Uherském Hradišti spolu s Městským divadlem ve Zlíně.

OST-RA-VAR letos finančně podpořilo město Ostrava a Ministerstvo kultury České republiky.

Autor článku: Šárka Swiderová

22. ročník OST-RA-VARu nabídne čtrnáct inscenací a tři rozborové semináře

Festivaly

12.02.2019

Bazaar Festival 2019 uvede provokativní umělce z Německa, Bulharska i Libanonu

Pátý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar se uskuteční od 14. do 18. března 2019 v Praze. Uvede výrazná představení a ukázky z chystaných inscenací ze střední a východní Evropy, které letos poprvé doplní také umělci z Blízkého východu. Festival zahájí inscenace Grace mezinárodně uznávaného souboru Hodworks výrazné evropské choreografky Adrienn Hód.

11.02.2019

Festival Spectaculare 2019 rozšiřuje divadelní program

Uhrančivý taneční duet Rafales slavnostně zahájí šestý ročník festivalu Spectaculare v prostorách divadla Komedie. Ve čtvrtek 14. února, v den svátku zamilovaných, prozkoumá soubor RADAR pod vedením francouzského choreografa Benjamina Bertranda souhru a rytmus dvou těl ve vibracích zvukových vln. Bulharský umělec Stanislav Genadiev představí ve čtvrtek 7. března v Kasárnách Karlín instalaci geometrických světelných linii Synchronicity.

11.02.2019

Festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER již zná jména divadelních škol pro letošní 29. ročník

Na Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER se se svými inscenacemi přihlásilo celkem 45 škol z celého světa. O tom, kdo ze zájemců se zúčastní festivalu, rozhodovala výběrová komise. Nakonec se rozhodla pro dvanáct vybraných škol a jejich představení. Návštěvníci festivalu se mohou ve dnech 2. -6. dubna 2019 těšit např. na inscenace z Lotyšska, Bosny a Hercegoviny, Filipín, Ruska nebo na každoroční Polsko, Slovensko a samozřejmě Českou republiku.