01.03.2017 12:46

Národní divadlo moravskoslezské zveřejnilo premiéry sezóny 2017/18

Národní divadlo moravskoslezské zveřejnilo seznam premiér 99. sezóny! Divadlo nabídne divákům 12 premiér na jevišti Divadla Antonína Dvořáka nebo Divadla Jiřího Myrona a 4 studiové premiéry. Připraveny jsou například dvě opery Giuseppe Verdiho, ‚Zeměplocha‘ Terryho Pratchetta, balet Don Quijote v choreografii Michala Štípy a Cats (Kočky) A. Lloyda Webbera, které zazní v Ostravě poprvé! A to není zdaleka vše…

Již tradičně představuje NDM na počátku jara dramaturgické plány všech čtyř souborů – nyní tedy odtajňuje premiéry pro sezónu 2017/2018, která bude v historii Národního divadla moravskoslezského již 99.!

Prvním operním titulem se stane vášněmi protkaná tragédie Otello s hudbou Giuseppe Verdiho, a to v mimořádném obsazení hlavních rolí. Ale to nebude jediný titul Giuseppe Verdiho: „Po čtrnácti letech a po více než šedesáti reprízách jsme se rozhodli vytvořit novou inscenaci jedné z nejhranějších oper světa, Verdiho La traviaty. Těšit se můžete na tradičnější režijní zpracování, jakož i na opulentní výpravu, kterou si toto dílo bezpochyby zaslouží!“ říká hudební ředitel Jakub Klecker. Dále je pro operní fanoušky připravena Ifigenie v Aulidě, která jistě zaujme nejen netradiční Wagnerovou úpravou klasicistního díla Christopha Willibalda Glucka, ale také inscenací progresivního polského týmu. Na linii Operních hitů 20. století navazuje soubor skvostem Dmitrije Dmitrijeviče Šostakoviče s provokativní Lady Macbeth Mcenského újezdu, která zde naposledy zazněla v roce 1971. „V nové sezóně se budeme snažit orientovat nejen na velké tituly a vánoční galakoncert, ale také na mimořádné projekty přibližující operní aktivity jak nadšeným posluchačům v chystaných předpremiérových besedách a v cyklu Operní sirény, tak i dětem! Ve výjimečném pořadu inspirovaném dílem Leoše Janáčka budeme prezentovat hodnotnou práci našeho Operního studia,“ dodává Jakub Klecker.

V nadcházející sezóně nabídne činohra NDM kvalitu klasických divadelních textů (Henrik IbsenPeer Gynt, Eugène LabicheŠťastni ve třech), dramatizace bestsellerů světové literatury (Gustave FlaubertPaní Bovaryová, Terry PratchettMaškaráda čili Fantom opery), ale také několik komorních představení: autobiografický příběh velikánů psychologie Freuda a Junga (Christopher HamptonŘeči léčí), i nejnovější sugestivní, interaktivní divadelní texty ze současnosti (Christian LollikeObyčejný život neboli Tělo a bitevní pole, Ferdinand von SchirachTeror, Eric BogosianSex, drogy a rock’n’roll). „Připravovaný repertoár je tematicky zaměřený na všechny generace diváků. Novinkou budoucí sezóny je i tzv. typ rodinného představení, na kterém velmi rádi uvítáme všechny milovníky fantasy literatury Terryho Pratchetta,“ uvádí šéf činohry Peter Gábor.

První baletní premiéra nazvaná All That Jazz, Rock, Blues v choreografii Itzika Galiliho nevypráví žádný příběh a soustředí se jen na vlastní podstatu tance. Kompozice večera dává vyniknout vzájemně odlišným přístupům k tanečnímu umění. „Jednotlivé části inscenace nás zavedou do různých dob a míst. Choreografie Itzika Galiliho Balcão de amour připomene nástup kubánského mamba, zazní také charakteristický hlas Toma Waitse, jehož šansony a blues mají někdy až industriální zvuk, nevynecháme ani rock a dostaneme se i k dalším žánrům a hudebním prostředím,“ doplňuje šéfka baletu Lenka Dřímalová. Další připravovanou baletní premiérou bude Don Quijote v choreografii Michala Štípy. Prosluněné Španělsko, hudba Ludwiga Minkuse a především strhující tance dají vyniknout klasické virtuózní technice. Balet NDM také divákům nabídne již tradiční Balet gala.

Milovníky hudebního divadla potěší premiéra výpravného romantického muzikálu Romeo a Julie na základě slavné tragédie Williama Shakespeara. Jeho autory je hvězdný ostravský tým Borise Urbánka a Jaromíra Nohavici. Scénická novinka s libretem a v režii Šimona Cabana využívá překlad původní hry z pera Jiřího Joska. „Chceme, aby na nás v této nádherné a poetické muzikálové fresce dýchnul svět dávné lásky, která přetrvala věky,” říká šéf souboru Patrick Fridrichovský. V nové sezóně pak fanoušky operetně-muzikálového souboru jistě potěší překvapení sezóny – muzikál Andrewa Lloyda Webbera Cats (Kočky) – který vznikl na motivy básnické sbírky „Praktická příručka o kočkách“ amerického básníka a nositele Nobelovy ceny
T. S. Eliota. Tento světový muzikálový hit zazní v Ostravě úplně poprvé!

Větší část 99. sezóny Národního divadla moravskoslezského připomene svými extra projekty také výročí 750 let existence Ostravy. Na programu zůstávají rovněž již tradiční akce
Galavečer k zahájení sezóny, Noc divadel, Noc s Andersenem, oblíbené debaty a besedy a také festivaly Ostrava v Praze, OST-RA-VAR, 4. bienále festivalu NODO (Dny nové opery Ostrava) a řada dalších projektů.

www.ndm.cz