31.03.2017 09:48

Sněhová královna v Divadle Minor

Divadlo Minor uvede v neděli 2. dubna premiéru inscenace Sněhová královna v režii Lenky Vagnerové. Autorem dramatizace známého příběhu Hanse Christiana Andersena je Tomáš Jarkovský, v roli Sněhové královny se představí herečka, zpěvačka a šansoniérka Monika Načeva.

Se Sněhovou královnou se do Minoru vrací tvůrčí tým, jež stál za úspěšným muzikálem Robin Hood – vedle skladatelů Lubomíra Nohavici, Tomáše Vychytila a Dalibora Muchy také čerstvý držitel Ceny divadelní kritiky za scénografii Jakub Kopecký.

V nápaditých divadelních obrazech se na jevišti odehrává příběh Kaje a Gerdy, jejichž přátelství náhle ukončí střípek kouzelného zrcadla, které kdysi vytvořil zlý čaroděj. Poté, co se Kajovo srdce promění v kus ledu, vydá se Gerda na dlouhou cestu, aby Kaje zachránila.

"Představte si dvě děti, které se skrz omrzlé okno dívají ven na ulici, pozorují kolemjdoucí a vymýšlí si pro ně příběhy. Právě tato představa stála na začátku našich úvah o inscenaci, která nechce doslovně převyprávět literu Andersenovy předlohy, ale zhmotnit alespoň díl její bezbřehé obrazivosti a vdechnout život přátelství, které zachrání Gerdina oběť.“ Tomáš Jarkovský, dramaturg inscenace.

Inscenace je syntézou všech jevištních složek – hudby, pohybu, scény, kostýmů, světla a projekcí – každý detail je podstatný, má svou nezaměnitelnou roli. Vypráví se často obrazem, režisérka klade velký důraz na preciznost pohybu účinkujících, využívá sílu a dynamiku skupiny.

https://www.minor.cz/

Autor článku: Josef Horák