05.04.2017 12:26

Na hlavní scéně Divadla loutek Ostrava proběhne premiéra inscenace Středa nám chutná

Na hlavní scéně Divadla loutek Ostrava proběhne už tento pátek 7. dubna v 17 hodin předposlední premiéra sezóny. Inscenace s názvem Středa nám chutná v režii Martina Tichého je plná sladkých jablek a vypráví o dětském štěstí nebo o odlišnosti, která nemusí být vždy jen na škodu.

Tvůrčí dvojici Martin Tichý a Vítek Peřina diváci ostravského loutkového divadla již znají díky inscenaci Hodina Komenského, kterou autoři pro divadlo nastudovali v roce 2015. Tentokrát zpracovali populární dětskou knihu spisovatelky Ivy Procházkové s názvem Středa nám chutná. Příběh vypráví o holčičce Cilce z dětského domova Slunečnice. Domov řídí vlídná paní ředitelka Pralinka, vládne v něm milý zmatek a děti se tam cítí šťastné. I Cilce se tady podaří zakořenit. Navíc s ní do Slunečnice přichází malá zvláštnost – holčičce totiž na hlavě roste jablůňka. A když je Cilka šťastná, jablůňka plodí sladká jablka. Horší je, když ta jablka začnou jednoho dne někomu vadit...

Příběh o tom, že být odlišný neznamená být horší, nebo lepší než ostatní, režíruje Martin Tichý, jevištní adaptaci připravil dramaturg libereckého Naivního divadla Vítek Peřina, poetickou a hravou hudbu se zpívanými písničkami složil Pavel Helebrand, o scénu a loutky se postaral výtvarník Jan Brejcha a o kostýmy Markéta Sládečková. Dramaturgie se ujala Daniela Jirmanová.

Scéna znázorňuje dětský domov Slunečnice, jeho zahradu se všemožnými atrakcemi, kancelář ředitelky Pralinky nebo kuchyň, která se umí proměnit ve vláček. Inscenace je částečně loutková. Všechny dětské postavy hrají loutky, živí herci ztvárňují postavy dospělé. Dojde také na veselé maňáskové divadlo - na vánoční besídce děti předvedou svou verzi pohádky O Sněhurce a sedmi trpaslících.

Pozvání na páteční premiéru přijala i autorka knižní předlohy, známá česká spisovatelka Iva Procházková. Kniha Středa nám chutná vyšla poprvé v roce 1998.

www.dlo-ostrava.cz

Autor článku: Klára Šebestová