25.04.2017 11:57

Festival Divadelní léto pod plzeňským nebem 2017 nabídne tragikomedii Davida Drábka Akvabely

Letní divadelní festival v Plzni letos slaví desáté výročí. Na inscenace, které se každý rok odehrávají v červenci pod širým nebem na různých místech v centru Plzně, přišlo dosud na 50.000 diváků. Letos nabídne na prostranství U Zvonu tragikomedii Davida Drábka Akvabely, při níž před 11 lety vzniklo přátelství a také tvůrčí tým budoucího festivalu. Novinářům to řekl umělecký ředitel přehlídky Divadelní léto pod plzeňským nebem a režisér letošní inscenace Vilém Dubnička.

Před 11 lety jako herec chtěl přinést do Plzně trochu jinou kulturu, než se tehdy hrála v Divadle J. K. Tyla, a také si poprvé vyzkoušet profesionální divadelní režii. S kolegy herci a kamarády Bronislavem Kotišem, Zdeňkem Rohlíčkem a Michalem Štěrbou tehdy nazkoušeli představení Akvabely. Hrálo se v klubu Komorního divadla, později v Divadle Alfa a na zájezdech. „Ani nevím, kolikrát se tehdy hrálo, možná 20 až 30 repríz, ale ta inscenace byla skvělá, byla kultovní, diváci ji měli moc rádi," vzpomíná Dubnička. Letos tak chce s herci, kteří účinkovali i ve většině dosud uvedených titulů festivalu, oslavit jeho vznik a trvání. Akvabely jsou proto víc než jiné roky pro tvůrčí tým srdeční a osobní věc. „Chceme je vyšperkovat pro venkovní hraní, nabídnout náš zážitek tisícům divákům, kteří na festival chodí," řekl Dubnička.

Akvabely, příběh o třech rozdílných kamarádech, kteří společně nacvičují synchronizované plavání, ale nebude stejný jako před 11 lety. Změní se kostýmy, scéna, choreografie, hudba. I když hlavní role mají stejné obsazení, herci nasbírali za roky jiné zkušenosti. „Je to hodně o nás, je to poměrně civilní věc, kdy herci hrají hodně sami sebe," řekl režisér.

Podle ředitelky Divadelního léta pod plzeňským nebem Marcely Mašínové se od začátku dubna prodalo v předprodeji už 20 procent vstupenek. Premiéra Akvabel bude 1. července a poté bude následovat deset repríz. Součástí festivalu bude poté pět uvedení loňské premiérové hry Don Quijote a tři reprízy předloňské detektivní komedie Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes! Kromě divadla festival nabídne také taneční vystoupení evropských a afrických tanečníků Ghana zrána, večer s open air slam poezií a výstavu velkoformátových fotografií z dosavadních ročníků festivalu.

http://www.divadelnileto.cz/

Autor článku: ČTK: Lada Pešková, hj