28.04.2017 16:52

Západočeské divadlo v Chebu uvede inscenaci Dva životy pana Perla

Západočeské divadlo v Chebu uvede v sobotu pátou premiéru Sezony vymyšlených světů, fantasy podívanou Dva životy pana Perla. Román, který nejen pro mládež napsal francouzský spisovatel Timothée de Fombelle, zdramatizoval pro chebský soubor režisér Branislav Mazúch spolu s dramaturgyní Martinou Pokornou. V hlavních rolích se představí Pavel Richta a Karolína Jägerová.

„Román Dva životy pana Perla je psán neobvyklou formou, v níž se střídají tři roviny vyprávění. Život druhorozeného prince, jenž je vyhoštěn ze severské pohádkové země svého bratra, se prolíná s životem mladíka bez minulosti, jehož se v předválečné Paříži ujmou adoptivní rodiče z Cukrářství u Perlů a který se ocitá ve víru dějinných událostí 20. století," prozradila Martina Pokorná.

Tyto dvě roviny jsou zachovány i v inscenaci, přičemž reálný svět je ztvárněn činoherně. Ke ztvárnění druhé, pohádkově-fantastické roviny, využijí divadelníci metr vysoké dřevěné loutky. „Pro chebské činoherce bylo tedy výzvou naučit se nesnadnému kolektivnímu vodění loutek, při němž je jeden manekýn ovládán až třemi vodiči," doplnila dramaturgyně. Třetí rovina románu je v dramatizaci vynechána.

Scénu, kostýmy i loutky pro hru zpracovali Jan Brejcha a Tereza Bartůňková. Hudbu, inspirovanou severskou muzikálností, vytvořil Michal Nejtek. V inscenaci zazní jak z nahrávky, tak i naživo v podání Ondřeje Puchela, Pavla Kubína, Jindřicha Skopce a Vladimíry Vítové. Na scéně se dále objeví Miroslav Sabadin, David Beneš, Michal Švarc a Radmila Urbanová.

Režijního vedení se ujal Branislav Mazúch, který je režisérem kladenského loutkového divadla Lampion a také pedagogem na katedře alternativního a loutkového divadla pražské DAMU. Svou profesní dráhu začínal koncem 90. let právě v Západočeském divadle v Chebu, kde vytvořil například inscenace: Léto, Urfaust, Modrý modrý modrý pták, Merlin aneb Pustá zem a další.

http://www.divadlocheb.cz/

Autor článku: ČTK: stu, abz