17.05.2017 09:35

Divadlo Tramtarie zkouší Annu Kareninu, největší titul sezony

Olomoucké Divadlo Tramtarie začalo zkoušet jeden z nejslavnějších románů světové literatury Annu Kareninu. Převedení tohoto devítisetstránkového románu Lva Nikolajeviče Tolstého na komorní jeviště je nejambicióznějším projektem v dvanáctileté historii divadla, řekla ČTK jeho ředitelka Petra Němečková. Premiéra nejočekávanějšího titulu letošní sezony je naplánována na 15. června. Půjde zároveň o poslední premiéru sezony.

Strhující příběh ženy, která volí mezi dvěma osudovými muži, je pro divadlo dosud nejnáročnějším titulem nejen po stránce umělecké, finanční, ale i z hlediska technologie jevištních efektů. „Anna Karenina je jednoznačně největší výzvou v celé dvanáctileté historii divadla. Více než devítisetstránkový román, ve kterém se vyskytuje téměř sto postav a mnoho různých prostředí, bude realizován na komorní scéně v obsazení čítajícím deset herců," uvedla ředitelka divadla.

Autorem adaptace, která vznikla přímo pro potřeby olomoucké komorní scény, a zároveň režisérem inscenace je umělecký vedoucí souboru Vladislav Kracík. V hlavní roli se představí přední herečka souboru Jana Posníková, dva osudové muže Anny ztvární stálý hostující herec Miroslav Černý a nová posila hereckého souboru Vít Pištěcký.

Obsáhlé dílo Tolstého vycházelo na pokračování v letech 1873 až 1877. Jde o příběh ženy, která i přes vysoké postavení na společenském žebříčku neprožívá život podle svých představ. Rozhodne se vzepřít konvencím a uteče ze stereotypního manželství do vášnivého mileneckého vztahu. Ani ten jí však štěstí nezaručí. Podle režiséra Kracíka je hlavním tématem inscenace rozhodnutí, zda zůstat, nebo odejít. „Ta volba v životně důležité situaci, kdy předem víme, že ani jedna z cest není úplně dobrá a že, ať už se rozhodneme pro jakoukoliv z nich, vždycky hodně ztratíme. To asi zná nebo někdy pozná každý z nás. A jen doufáme, že to nebude mít tragický konec, jako má Karenina," uvedl Kracík.

Podle ředitelky Němečkové divadlo při interpretaci klasického příběhu potlačuje historické souvislosti románu napsaného v druhé polovině 19. století, stejně jako dobové ruské reálie a soustředí se na aktuální rozměr nesmrtelného příběhu o ženě, která volí mezi dvěma muži, mezi klidem rodinného krbu a vášní mileneckého vztahu. „Cílem inscenačního týmu je vytvořit moderní inscenaci, která bude vycházet ze stylotvorných principů Tramtarie, kterými jsou důraz na silný příběh, rychlý, střihový způsob vyprávění a originálně pojaté filmové projekce," dodala Němečková.

http://www.divadlotramtarie.cz/

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, dr