17.05.2017 09:40

Národní divadlo Brno připravuje českou premiéru málo známé Rossiniho opery Hrabě Ory

Málo známou operu Gioacchina Rossiniho Hrabě Ory připravuje Národní divadlo Brno. Dílo, které zůstává ve stínu Lazebníka sevillského či Popelky od téhož autora, uvede jako první soubor v Česku. Premiéra bude 26. května v Mahenově divadle.

Režisérka Lenka Flory děj aktualizovala, z období křižáckých výprav příběh posunula do 50. let minulého století ve Francii. Posun umožňuje zajímavou vizuální stylizaci. „Vztahy mezi postavami ale zůstaly beze změn," řekla dnes Flory novinářům.

Opera s nadhledem sleduje milostná dobrodružství bohatého sukničkáře a jeho přátel, nabízí humorné situace včetně převleků za poustevníka a jeptišky. Po stránce interpretační jde však o dílo velmi náročné. „Na pěvce klade značné technické nároky," uvedl dirigent Robert Kružík. „Kdybych se mohl vrátit v čase, s panem Rossinim bych si o tom určitě promluvil," řekl s nadsázkou György Hanczár, představitel Oryho, který v brněnské inscenaci není hrabětem, ale synem továrníka. Jeho vysněná Adéla je Američankou s aristokratickými kořeny, která každoročně jezdí na prázdniny do francouzského hotýlku. V lobby hotelu se příběh odehrává.

S maďarským tenorem Hanczárem alternuje v titulní úloze Petr Nekoranec, který je jako první Čech od září 2016 frekventantem dvouletého Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře. Jako Adéla se představí Jana Šrejma Kačírková nebo Kateřina Kněžíková.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, hj